W październiku przypada 60. rocznica działalności Opery Krakowskiej. Jubileusz będzie hucznie obchodzony. Zaplanowano dwuczęściowy koncert, panele dyskusyjne oraz wystawę. Ponadto wydana została książka dokumentująca 60-letnią działalność instytucji.
Koncert Jubileuszowy
10 października obchody zainauguruje Koncert Jubileuszowy z udziałem orkiestry, chóru, baletu oraz solistów. Zaprezentowane zostaną arie i fragmenty baletowe z najsłynniejszych spektakli 60-letniej działalności Opery Krakowskiej.
– Koncert jubileuszowy będzie się składał z dwóch części. Pierwsza, przyozdobiona hitowymi utworami z oper Moniuszki, będzie pełniła funkcje oficjalne. Będzie to przyjęcie w polskim dworze. Druga część nazwana przeze mnie roboczo ‘kalejdoskopem wspomnień operowych’ to szybki i treściwy przegląd kilkunastu fragmentów oper, zorganizowany chronologicznie od 1954 do 2014 roku – mówi Laco Adamik, główny reżyser Opery Krakowskiej.
– Naszym wspólnym pomysłem było, aby tego wieczoru wystąpili przede wszystkim nasi rodzimi artyści, albowiem mamy się kim pochwalić, mamy wspaniałych solistów. Usłyszycie Państwo ich czołową plejadę, począwszy od Katarzyny Oleś-Blachy, Iwony Sochy, Marty Abako i Magdaleny Barylak. Artystów moc! – zapowiada Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny Opery Krakowskiej.
Forum Opery Polskiej
W dniu 60. rocznicy rozpoczęcia działalności Opery Krakowskiej – 13 października – odbędzie się przy ulicy Lubicz 48 Forum Opery Polskiej. Poprowadzi je Daniel Cichy, redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Wśród zaproszonych gości znajdą się osoby związane ze sceną operową: aktorzy, tancerze, krytycy, scenografowie, dyrygenci, dyrektorzy instytucji kulturalnych.
Panele dyskusyjne poświęcone będą postrzeganiu spektakli przez widzów oraz twórców. O godzinie 10:30 rozpocznie się debata „Z perspektywy widowni” z udziałem m.in. Zofii Gołubiew – dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Natomiast o 13:00 rozmowy toczyć się będą „Z perspektywy sceny”.
– Sinusoida uwielbienia, które przechodzi w nienawiść, towarzyszy operze od ponad czterystu lat. Nie było chyba w historii muzyki gatunku tak bardzo dyskutowanego i chętnie reformowanego, tak żarliwie kochanego, ale i ostro krytykowanego. Również dziś opera wzbudza kontrowersje. Atmosfera wokół niej gęstnieje, temperatura kłótni wzrasta, walka na argumenty nasila się, a to oznacza, że opera wciąż nas obchodzi. Nas, czyli twórców i odbiorców – mówi Daniel Cichy.
Bezpłatne wejściówki na Forum Opery Polskiej można odebrać w kasie Opery Krakowskiej.
Publikacja książki
Z okazji jubileuszu Opera Krakowska wydała książkę zatytułowaną „Kraków zasługuje na operę” autorstwa Anny Woźniakowskiej. Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest kopią książki „Czy Kraków zasługuje na operę?”, wydanej w 1999 roku. Druga część to opis kolejnych 15 lat działalności Opery Krakowskiej. Książka stanowi encyklopedię wiedzy o krakowskiej instytucji – posiada indeks nazwisk, spis wszystkich dyrektorów i kierowników muzycznych, a nawet odtwarza obsadę wszystkich spektakli premierowych, podanych w spisie premier od początku powstania Opery Krakowskiej.
– Książka „Kraków zasługuje na operę” jest źródłem wiedzy o Operze Krakowskiej jako instytucji: o ludziach, którzy ją tworzyli, o meandrach losu artysty i pracownika instytucji kultury. Pokazuje siłę, jaka w tym zespole tkwiła 15 lat temu, gdy wysiłki kolejnych dyrektorów i kolejnych zespołów Opery Krakowskiej o to, aby zbudować teatr muzyczny w Krakowie, kończyły się wyłącznie na obietnicy – mówi o publikacji Bogusław Nowak, dyrektor naczelny Opery Krakowskiej.
Wystawa „Przestrzeń opery”
W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie powstanie wystawa zatytułowana „Przestrzeń opery. Polscy scenografowie XX i XXI wieku”. Na ekspozycję składa się ponad 500 projektów dekoracji i strojów, fotografie oraz makiety. Nie brakuje również multimedialnych prezentacji, fragmentów oper i filmów o twórcach.
– Po raz kolejny Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza swoich gości na pozornie nietypową wystawę – mówi Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. – „Nietypową”, gdyż poświęconą nie na przykład malarstwu czy rzeźbie, lecz operze. „Pozornie”, ponieważ jest to w pełnym tego słowa znaczeniu wystawa sztuki. Prezentowane są na niej dzieła artystów wybitnych, mających ustalone miejsce w historii sztuki polskiej. Tym razem to nie obrazy, grafiki czy rzeźby są ich dziełami, lecz całościowy obraz sceny operowej, stwarzający najwłaściwszą przestrzeń dla muzyki - „przestrzeń opery”.
Wystawa jest wspólnym projektem Muzeum Narodowego w Krakowie i Opery Krakowskiej, stworzonym z okazji jubileuszu 60-lecia opery. Będzie można ją zwiedzać od 14 października do końca 2014 roku.