Nowa estakada na Wielickiej. Pod spodem rondo albo zwykłe skrzyżowanie

Przebudowane skrzyżowanie przejmie ruch do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego fot. Materiały prasowe

Do końca listopada ZIKiT będzie miał już koncepcję przebudowy skrzyżowania ulic Wielickiej, Teligi i Kostaneckiego. Na razie na tę inwestycję nie ma zarezerwowanych pieniędzy, ale miasto musi je możliwie szybko znaleźć. Już niedługo to skrzyżowanie przejmie cały ruch do nowej siedziby szpitala uniwersyteckiego.

Wstępne projekty można już zobaczyć na stronie ZIKiT. Widać tam cztery proponowane rozwiązania dwupoziomowych skrzyżowań. Łączy je to, że ulica Wielicka przebiega górą, po estakadzie, a ciąg Kostaneckiego-Teligi – dołem.

Różnią się jednak szczegółowymi rozwiązaniami: na dolnym poziomie znajduje się albo zwykłe skrzyżowanie ze światłami, umożliwiające ruch we wszystkich relacjach, albo rondo, albo rondo turbinowe.

Cztery propozycje

Warianty 1 i 2 zakładają jak najmniejszą ingerencję w teren i pozostawienie w niezmienionym stanie torowiska tramwajowego. To skutkuje mniejszą liczbą pasów i krótszą estakadą: 65-metrową w przypadku, gdy na dolnym poziomie jest zwykłe skrzyżowanie i 72-metrową, jeśli powstanie tam standardowe rondo.

Warianty 3 i 4 są bardziej rozbudowane i – co za tym idzie – droższe w realizacji. Torowisko po północnej stronie Wielickiej zostałoby wówczas częściowo przebudowane, co pozwala na poszerzenie pasa drogowego o ok. 8 metrów. W tym przypadku estakady miałyby odpowiednio 75 m ze zwykłym skrzyżowaniem i aż 117 m przy wyborze ronda turbinowego.

Projektant musiał uwzględnić też rozbudowę prowadzącej wzdłuż szpitala ulicy Jakubowskiego oraz całą listę wymagań dotyczących ułatwień dla pieszych, rowerzystów i pasażerów komunikacji miejskiej.

Muszą znaleźć pieniądze

Zadanie nie jest ujęte w obowiązującej wieloletniej prognozie inwestycyjnej, ale będziemy zgłaszać do niej tę inwestycję z racji na jej znaczenie – podkreśla Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Na podstawie przygotowanych koncepcji wybrany zostanie wariant wynikowy – taki, który zostanie przekazany do realizacji. – Przy wyborze koncepcji szczególna uwaga zostanie zwrócona na maksymalną ochronę terenów przyległych do istniejącego pasa drogowego. Pod uwagę będzie wzięta ocena złożonych propozycji według kryteriów bezpieczeństwa i warunków ruchu, ekonomiki realizacji, niezbędnej zajętości terenu oraz możliwości pozyskania terenu – wylicza przedstawiciel jednostki.

Zgodnie z zapowiedziami Uniwersytetu Jagiellońskiego nowy szpital ma zostać otwarty w kwietniu 2019 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim