460 tys. pasażerów Kraków Airport w listopadzie. „Liczymy na szybszy wzrost gospodarczy”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W listopadzie z usług krakowskiego lotniska skorzystało 459 351 pasażerów, czyli o 33% mniej w stosunku do listopada 2019 roku, ale aż o 655% więcej w stosunku do listopada 2020. Łącznie od początku 2021 roku obsłużono 2 640 977 pasażerów.

– Obserwując konsekwentny, ale powolny wzrost ruchu lotniczego w Kraków Airport, mamy nadzieję, że wpłynie on na szybszy wzrost gospodarczy naszego regionu – komentuje wyniki lotniska Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Podróże transatlantyckie

Od listopada Stany Zjednoczone otwarły granice dla wszystkich osób, które są zaszczepione oraz  posiadają inne dokumenty uprawniające do wjazdu. Zainteresowanie wznowionymi lotami okazało się bardzo duże. Z Krakowa do Chicago można polecieć dzięki PLL LOT.

31 października weszła w życie zimowa siatka połączeń Kraków Airport, w ofercie której znajduje
się 123 regularnych połączeń do 94 portów lotniczych z 9 nowymi atrakcyjnymi kierunkami.

Wraz z linią lotniczą Ryanair Kraków Airport ogłosiło,  aż osiem nowych tras ze stolicy Małopolski do Agadiru, Ankony, Budapesztu, Lille, Newcastle, Rygi, Sztokholmu oraz Turynu. Zainaugurowane zostało także połączenia: Transavii France do Paryża Orly, a do siatki połączeń krakowskiego lotniska powrócił również Finnair z destynacją z/do Helsinek.

Bramki biometryczne

Od miesiąca na krakowskim lotnisku działa system bramek ABC (Automated Border Control),który jest przeznaczony do prowadzenia odpraw pasażerów podróżujących poza strefę Schengen, tj. Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Gruzji, Chorwacji czy Albanii). Pasażer sam dokonuje wyboru dotyczącego formy kontroli pomiędzy standardową a automatyczną.

Pięć z bramek będzie przeznaczonych do odpraw osób wylatujących, a kolejne pięć dla pasażerów odwiedzających nasz kraj w strefie Non-Schengen. Oprócz weryfikacji wizerunku pasażera, dzięki czytnikom linii papilarnych, stało się również możliwe porównywanie zgodności odcisków palców z danymi zawartymi w dokumencie posiadacza.