6,5 mln zł na promocję programu antysmogowego

Zdjęcie przykładowe fot. pixabay.com

Rząd chce zdynamizować program Czyste Powietrze. Na jego promocję ma zostać wydane w skali kraju ok. 100 mln złotych. Do Małopolski trafi nieco ponad 6 mln złotych.

Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze zapowiedział, że każda gmina, która przystąpiła do porozumienia otrzyma 30 tys. złotych na promocję programu i urządzenie punktu konsultacyjnego.  W Małopolsce to 102 gminy, prawie drugie tyle wciąż nie zdecydowało się o podpisaniu porozumienia.

Oprócz 30 tys. najbardziej aktywne gminy będą mogły liczyć na milion złotych nagrody. W sumie na Małopolskę zarezerwowano 6,5 mln złotych.

Wojewoda Łukasz Kmita zaapelował do włodarzy poszczególnych gmin, aby dołączyły do programu, jednocześnie chwaląc tych, którzy już to zrobili. Kmita przypomniał też, że do tej pory w ramach Czystego Powietrza złożono wnioski na łączną kwotę 480 mln złotych.

– Uproszczone zostały zasady, wydłużono czas realizacji inwestycji i skrócono okres rozpoznania wniosku z 90 do 30 dni – przypomniał wojewoda. – Dzięki temu nasze miejscowości będą czystsze i zdrowsze – dodał.

Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego dodał, że zgodnie z nową polityką antysmogową, najgorsze kopciuchy mają zostać zlikwidowane do 2023 roku. – Rząd Mateusza Morawieckiego zostanie zapamiętany i przed długie lata kojarzony z ochroną powietrza – dodał.

Program Czyste Powietrze – ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła. Program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych oferujący dotację na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. Na ten cel wydane ma być 103 mld złotych.