Agrafka zaprasza na urodziny

Kino Agrafka ma już 10 lat fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Agrafka ma już dziesięć lat. Z tej okazji kino studyjne zaprasza widzów do wspólnego świętowania w najbliższy wtorek, 10 września.

10 września 2009 roku. To wtedy próg kameralnego kina w kamienicy przy ul. Krowoderskiej przekroczyli pierwsi widzowie. Tego dnia Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison otworzyła Agrafkę po generalnym remoncie.

10 lat minęło

Obecnie to jedno z najbardziej znanych i lubianych przez krakowian kin studyjnych. Pewnie za sprawą repertuaru, ale i też panującego tu klimatu. Co więcej, latem kino organizuje plenerowe kino na tarasie, spotkania dla najmłodszych widzów – „Czytamy i oglądamy w Agrafce”, Akademię Filmową Kino z Klasą oraz Szpilki w Agrafce.

Działalność kina docenił w 2011 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej, który przyznał mu nagrodę dla najlepszego kina w Polsce w 2010 roku w dziedzinie promocji polskiej sztuki filmowej. To był dopiero początek ważnych wyróżnień.

W styczniu 2012 roku Agrafkę przyjęto do europejskiej sieci kin – Europa Cinemas. Kilka miesięcy później kino znalazło się w Sieci Polskich Kin Cyfrowych.

Film, wino i tort

– Od dziesięciu lat gościmy widzów złaknionych dobrego, artystycznego kina. Z tej okazji zapraszamy na urodzinowy, przedpremierowy pokaz filmu „Parasite”. Najbardziej szalonego zdobywcy Złotej Palmy od czasów „Pulp Fiction” – zaprasza na kinowe urodziny Agnieszka Balicka z kina Agrafka.

„Parasite” w reż. Bong Joon-ho to pełen humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy mieli się nie spotkać. Film po pokazie premierowym podczas festiwalu w Cannes otrzymał od publiczności ośmiominutową owację na stojąco i od razu stał się faworytem krytyków.

Oprócz filmowego hitu, dla widzów przygotowano tort, kieliszek wina i – jak zapowiada kino – inne niespodzianki.

Bilety na wydarzenie są dostępne w kasie kina i online na stronie www.kinoagrafka.pl.

Garść historii

Początki kina przy Krowoderskiej sięgają 1959 roku, kiedy działać zaczęło tu kino Zuch, później pod zmienioną nazwą – Szkolne Kino Studyjne. Od 1996 roku kino zyskało nową nazwę – Paradox. W czerwcu 2009 roku Centrum Młodzieży zmieniło adres, a kino zamknięto. Po wakacjach zaczęła działać tu właśnie Agrafka.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus