Andrzej Zaucha będzie miał swoją ulicę w Krakowie

Jedna z ulic Krakowa będzie nosić imię Andrzeja Zauchy fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wybitny artysta Andrzej Zaucha doczeka się upamiętnienia. Jedna z ulic w Prądniku Białym ma nosić jego imię.

Muzyczny samouk, z wykształcenia zecer, aktor, artysta kabaretowy, wokalista, rhythm-and-bluesowy i jazzowo-popowy, saksofonista altowy i perkusista.

„Byłaś serca biciem”, „C’est la vie – Paryż z pocztówki” czy „Wymyśliłem Ciebie” to tylko niektóre z najbardziej znanych utworów Andrzeja Zauchy, które śpiewają kolejne pokolenia. Artysta zagrał główną rolę w spektaklu wystawianym przez Teatr Stu „Pan Twardowski” w reż. Krzysztofa Jasińskiego.

Upamiętnienie

Andrzej Zaucha po wielu latach doczeka się ulicy swojego imienia w Krakowie. Ulica ma powstać w Prądniku Białym. Z wnioskiem o nazwanie imieniem Andrzeja Zauchy ulicy wystąpiła firma Sento 21 Sp. z o. o. S.K.

Chociaż ostateczną decyzję w tej sprawie i tak podejmą radni, wniosek zyskał już pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa przy Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa. Zespół z upoważnienia komisji kultury i ochrony zabytków każdorazowo podejmuje decyzję w tego typu sprawach. Pozytywną opinię dla pomysłu wydał również Instytut Pamięci Narodowej.

– Nadanie pozwoli zaprojektować przejrzystą numerację porządkową dla nowo powstającej inwestycji przy przedmiotowej ulicy – brzmi uzasadnienie projektu uchwały, który trafił do radnych.

Bardzo znany głos

Andrzej Zaucha urodził się 12 stycznia 1949 w Krakowie. Jego głos można usłyszeć w nagraniach do licznych filmów i seriali, m.in. „Przybysze z Matplanety”, „Gumisie” czy archiwum Polskiego Radia. Wspólnie z Andrzejem Sikorowskim nagrał „Rozmowy z Jędrkiem”, a z Ryszardem Rynkowskim „Baby, ach te baby” z repertuaru Eugeniusza Bodo.

Artysta współpracował z wieloma jazzowymi muzykami, m.in. Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Tomaszem Stańką, Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem czy Janem Ptaszynem Wróblewskim. Współpracował również z zespołami jazzowymi Beale Street Band, Playing Family i Old Metropolitan Band. Był również związany z zespołami rockowymi takimi jak Grupa Doctora Q, Kwadratem i Kasa Chorych.

Tragiczna śmierć

Andrzej Zaucha zmarł 10 października 1991 roku w Krakowie. Tamtego dnia, po występie w spektaklu „Pan Twardowski” w Teatrze Stu Andrzej Zaucha i aktorka Zuzanna Leśniak zostali zastrzeleni przez jej męża, francuskiego reżysera Yves’a Goulais, na parkingu przy ul. Włóczków. Powodem była zazdrość mężczyzny.

Goulais oddał dziewięć strzałów z karabinka sportowego kaliber 5,6 mm, nielegalnie wwiezionego do Polski. Andrzej Zaucha zginął na miejscu, natomiast Zuzanna Leśniak zmarła na Oddziale Torakochirurgii Szpitala im. Jana Pawła II.

16 października 1991 artysta został pochowany na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

Ostatnia płyta

Po śmierci artysty został wydany czwarty i ostatni album Zauchy zatytułowany „Ostatnia płyta”.

Dwa lata później miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Pan na Księżycu”, poświęconego życiu i karierze Zauchy. Również w 1993 roku ukazała się książka Małgorzaty i Tomasza Bogdanowiczów „Andrzej Zaucha – krótki, szczęśliwy żywot”. Od 2009 roku każdego roku odbywa się festiwal „Serca Bicie” dedykowany pamięci Zauchy.

14 czerwca 2015 artyście pośmiertnie przyznano za całokształt pracy Gwiazdę w Alei Gwiazd w Opolu. Znajduje się ona na opolskim rynku ze wzorem podpisu Zauchy. Wówczas jego gwiazdę odsłonił jego przyjaciel Zbigniew Wodecki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały
comments powered by Disqus