Artyści vs. pandemia. Akademia Sztuk Pięknych otwarta nie tylko w wersji online

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Możemy startować w nowy rok akademicki bez poczucia niebezpieczeństwa – zapewniają nowe władze Akademii Sztuk Pięknych. 203. rok akademicki uczelnia rozpocznie oficjalnie 5 października.

Nauczanie hybrydowe, pomoc psychologiczna dla studentów i pracowników, współpraca z Akademią Sztuk Pięknych w Mińsku. Tak w skrócie rysują się plany na najbliższą przyszłość uczelni.

Zdalnie-stacjonarnie

W kolejny rok akademicki uczelnia wchodzi pod kierownictwem nowego rektora, prof. Andrzeja Bednarczyka.

– W trybie zdalnym będziemy prowadzić wszystkie możliwe zajęcia. Po to, by przestrzenie w naszych uczelnianych budynkach były dostępne do rzeczy niezbędnych. A takimi są stacjonarnie prowadzone warsztaty i laboratoria. Całą teorię będziemy wykładać zdalnie – informuje prof. Bednarczyk.

Dodaje, że aby maksymalnie wykorzystać dostępne przestrzenie, podjął decyzję o wydłużeniu godzin otwarcia szkoły.

– Jeżeli będzie taka potrzeba, to będzie czynna nawet przez 24 godziny. W miarę możliwości studenci będą korzystać z naszej przestrzeni poza godzinami zajęć, w niewielkich grupach. Oczywiście dostosujemy do tych godzin m.in. pracę portierni. To dziekani poszczególnych wydziałów ustalają swoje potrzeby – zaznacza rektor ASP.

Nowe zasady

Łącznie na uczelni studiuje 1025 studentów – w tym roku przyjęto 262 nowych.

– Możemy startować w nowy rok akademicki bez poczucia niebezpieczeństwa – zapewnia Robert Sowa, prorektor ds. studenckich i kształcenia. – Stosujemy się do wytycznych sanepidu, w budynku pojawi się identyfikacja wizualna z informacją, gdzie znajdują się środki do dezynfekcji i gdzie kierować się w razie problemów. W zajęciach prowadzonych stacjonarnie będzie mogła brać udział określona liczba osób.

Nowością będzie również dostępna na uczelni pomoc psychologiczna.

– Z uczelnią będzie współpracowała pani psycholog. Z konsultacji mogą korzystać zarówno studenci, jak i pracownicy ASP. To potrzebna pomoc, zwłaszcza w czasie pandemii i radzenia sobie w tym trudnym czasie – zaznacza Robert Sowa.

Uczelnia otwarta dla studentów z Białorusi

Krakowska ASP chce również zaprosić w swoje progi uczelni studentów Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku. Rektor podjął decyzję, że studenci z Białorusi będą mogli bezpłatnie podjąć studia na Akademii. Zorganizowane będą staże dla naukowców i artystów z tego kraju.

– Od połowy października będziemy prowadzić nabór na ok. 20 miejsc na studia na Wydziale Architektury Wnętrz, zorganizowane we współpracy z Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie. Zaproponowaliśmy Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku kilka miejsc dla ich studentów – tłumaczy Bartłomiej Struzik, prorektor ds. współpracy.

Uczelnia chce również wyrazić solidarność z Białorusią specjalną ekspozycją. Wewnątrz i na zewnątrz budynku uczelni przy pl. Matejki w formie cyfrowej ma zostać zaprezentowana wystawa artystów białoruskich. Zostanie ona otwarta 5 października, podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego.


comments powered by Disqus