Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki programu „Doskonała nauka II”. Wśród dofinansowanych projektów znalazła się inicjatywa krakowskiego lekarza „ESH Working Group - Environment in Hypertension Symposium i Krakowska Konferencja Hipertensjologiczna”.
Prof. Marek Rajzer z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum otrzymał ministerialną dotację na organizację konferencji hipertensjologicznej.
Konferencja, która odbędzie się w dniach 10–11 października 2025 roku, poświęcona będzie roli zanieczyszczeń środowiskowych w rozwoju nadciśnienia tętniczego – schorzenia dotykającego co najmniej 30 proc. dorosłych Polaków.
Jak podkreśla prof. Rajzer, zanieczyszczenia powietrza, gleby, wody oraz hałas i światło przyczyniają się do chorób sercowo-naczyniowych, jednak wiedza na ten temat jest wciąż zbyt mało rozpowszechniona.
W wydarzeniu weźmie udział 15 międzynarodowych ekspertów, którzy wygłoszą łącznie 27 wykładów. Organizatorzy, w tym I Klinika Kardiologii UJ CM, Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, zapraszają do udziału zarówno lekarzy, naukowców, jak i wszystkich zainteresowanych. Nagrania z konferencji będą dostępne online.
Kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Wydziału Lekarskiego UJ CM, tłumaczy, że celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości na temat zdrowotnych skutków zanieczyszczeń oraz opracowanie rekomendacji, które pomogą zmniejszyć chorobowość i śmiertelność sercowo-naczyniową. Projekt wpisuje się również w Strategię Klimatyczno-Ekologiczną Uniwersytetu Jagiellońskiego.