Biblioteka Kraków rzuca wyzwanie czytelnikom

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Zachęcamy do przeczytania minimum jednej książki na tydzień”. Trwa akcja 52 tygodnie z Biblioteką Kraków.

– W ich wyborze może pomóc specjalnie opracowana lista pięćdziesięciu dwóch kategorii. Na dodatek, w każdą niedzielę na Facebooku Biblioteki Kraków publikowane są tzw. polecanki, czyli  propozycje lektur zgłaszane przez zaproszone znane osoby ze świata polskiej kultury i sztuki, które za pośrednictwem krótkich filmów lub zdjęć wskazują na ulubione tytuły warte popularyzacji – mówi Piotr Wasilewski, rzecznik Biblioteki Kraków.

Każdy miłośnik literackich przygód może zostać również Czytelnikiem Roku. I to w każdym wieku. Tegoroczna edycja konkursu trwa, a udział w nim może wziąć każdy, kto posiada aktywną kartę Biblioteki Kraków.

– Uczestnik konkursu otrzyma – podobnie jak przed rokiem – Paszport Czytelnika, w którym będzie zbierał pieczątki za przeczytane książki lub audiobooki. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, ufundowane przez partnerów i organizatora przedsięwzięcia – wymienia Wasilewski.

Kto zdobędzie tytuł Czytelnika Roku?

W ubiegłorocznej odsłonie konkursu udział wzięło ponad 800 osób.

Konkurs rozgrywa się w czterech kategoriach wiekowych: I kat. – czytelnicy od 6 do 9 lat, II kat. –  od 10 do 15 lat, III kat. – od 16 do 25 lat oraz IV kat. – czytelnicy powyżej 25. roku życia. Udział mogą wziąć również najmłodsi czytelnicy w wieku do 5 lat, zapisani do biblioteki przez rodzica lub opiekuna prawnego. Wtedy nagrodę specjalną i tytuł Czytającego Rodzica otrzyma najaktywniejszy rodzic czytający swojemu dziecku.

– Mamy też nagrodę i tytuł Zaczytanego Seniora, którą otrzyma najstarszy czytelnik, w wieku powyżej 70 lat, który zdobędzie największą liczbę pieczątek – dodaje rzecznik Biblioteki Kraków.

Tytuł Czytelnika Roku otrzyma osoba, która zdobędzie największą liczbę pieczątek w jednej z czterech kategorii wiekowych; w każdej z nich zostanie przyznanych także po pięć wyróżnień.

Zbieranie pieczątek trwa do 31 grudnia 2021 roku, a ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród nastąpi w lutym 2022.

Pełny regulamin oraz bieżące informacje konkursowe dostępne są na stronie www.biblioteka.krakow.pl i w filiach Biblioteki Kraków.