Blask złota. Numizmatyczne skarby na wystawie w Muzeum Hutten-Czapskiego [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ponad 600 obiektów, w tym nieeksponowane nigdy dotąd złote numizmaty, zwiedzający mogą zobaczyć na nowej wystawie w Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego. To wyjątkowe miejsce zwane narodowym skarbcem.

W 1903 roku Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało jeden z najcenniejszych darów w swojej historii – kolekcję zgromadzoną przez hrabiego Emeryka Hutten-Czapskiego. Wystawa honoruje więc 120. rocznicę przekazania instytucji tak wartościowych eksponatów.

Perełką jest zbiór numizmatyczny, liczący 11 tysięcy obiektów. Po dziś dzień to najlepsza na świecie kolekcja polskiej numizmatyki. Za czasów królewskich była ona na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Polska była wówczas tak bogatym krajem, że mennice koronne, miejskie mogły pozwolić sobie na zatrudnianie wysokiej klasy medalierów i rytowników, którzy działali w mennicach Gdańska, Torunia, Bydgoszczy czy Krakowa – mówi Anna Bochnak z Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Krakowie.

Od starożytności do współczesności

Emeryk Hutten-Czapski zgromadził jak dotąd najlepszą na świecie kolekcję numizmatyczną i to właśnie z jego zbiorów pochodzi zdecydowana większość pokazanego na wystawie złota. Oprócz numizmatów zwiedzający mogą zobaczyć piękne, złocone starodruki.

– Zaczynamy narrację chronologicznie od mennictwa starożytnego poprzez średniowiecze i czasy nowożytne, a kończymy na wyjątkowych dziełach sztuki, jakimi są medale i donatywy bite od okresu renesansu aż po współczesność. Prezentujemy także przepiękny zbiór złotych monet o nominale 500 zł wybijanych przez Narodowy Bank Polski – tłumaczy Anna Bochnak.

Na wystawie „Blask złota. Z kolekcji gabinetu numizmatycznego” w Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego znalazło się łącznie ponad 600 cennych obiektów. Eksponaty te świadczą o wyjątkowości złota przekutego na małe, lecz zachwycające dzieła sztuki.

– Prezentujemy rzeczy, które do tej pory nie były eksponowane. Specjalnie na tę wystawę wyjęliśmy obiekty przechowywane na co dzień w naszych sejfach i magazynach – podkreśla Anna Bochnak.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 7 lipca 2024 roku.

Narodowy skarbiec

W Muzeum Hutten-Czapskiego przy ul. Piłsudskiego 10-12, oddziale Muzeum Narodowego, przechowywany jest najcenniejszy zbiór polskich monet i medali. To jedyna tego typu kolekcja, która przetrwała II wojnę światową niemal bez strat, chociaż dotyczyły one głównie złotych obiektów. To te elementy w pierwszej kolejności padały łupem okupantów lub osób korzystających z wojennych zawirowań.

Na wystawie stałej zwiedzający mogą zobaczyć najznakomitsze przykłady złotego mennictwa i medalierstwa.

News will be here