Bliżej term i szlaków turystycznych. Nowe przystanki na kolejowej zakopiance

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na budowę dwóch przystanków na linii Chabówka – Zakopane. Dzięki nim dojedziemy pociągiem bliżej Term Gorący Potok oraz szlaków turystycznych w Poroninie.

Bańska Niżna i Poronin Misiagi

Nowe przystanki na kolejowej zakopiance powstaną w ramach projektu realizowanego na trasie Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane.

Pierwszy z nich umożliwi dojazd koleją do kompleksu basenów termalnych. Przystanek Bańska Niżna znajdzie się w rejonie Term Gorący Potok. Natomiast drugi, Poronin Misiagi, będzie stanowić dogodną dla turystów oraz mieszkańców lokalizację nowego miejsca zatrzymań pociągów.

Nowe przystanki to i nowe perony. Jak informują Polskie Linie Kolejowe, będą wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowania. Nie zabraknie również odpowiedniego oświetlenia, zapewniającego komfort podróżującym po zmierzchu.

Komunikację pasażerom o ograniczonych możliwościach poruszania się ułatwią natomiast pasy ostrzegawcze. Na nowych peronach pojawią się także stojaki rowerowe.

Modernizacja kolejowej zakopianki

– Już 20 zmodernizowanych stacji i przystanków na trasie między Skawiną a Zakopanem. Podróżni zyskali dodatkowy przystanek Radziszów Centrum. Budowa kolejnych przystanków w Bańskiej Niżnej, w Poroninie oraz w Rzozowie i Woli Radziszowskiej zwiększy dostępność i komfort podróżnych – informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP.

Prace na kolejowej zakopiance przewidziano do 2023 r. Na ten cel przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Szacuje się, że czas podróży z Krakowa do Zakopanego będzie krótszy i wyniesie ok. 2 h.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

comments powered by Disqus