Konsulat Rosji znajduje się w budynku PKP. „Należy wypowiedzieć umowę najmu”

Konsulat Rosji w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski

Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków apeluje do zarządu PKP, aby wypowiedzieli Federacji Rosyjskiej umowę najmu budynku, w którym znajduje się konsulat.

 – Konsulat Rosyjski w Krakowie mieści się w budynku, który jest własnością Polskich Kolei Państwowych. Zwraca się z apelem do spółki skarbu państwa o wypowiedzenie umowy najmu – mówi Krzysztof Kwarciak, szef stowarzyszenia.

Przekazuje, że według informacji zawartych w księgach wieczystych budynek przy ulicy Biskupiej 7, gdzie mieści się Konsulat Rosyjski w Krakowie jest własnością Polskich Kolei Państwowych. –  Z rejestru wynika, że spółka skarbu państwa zarządza nieruchomością w sposób nieograniczony, a budynki nie były przekazywane w użytkowanie. Nie udało nam się ustalić jak brzmi umowa i nie wiemy jaki jest okres wypowiedzenia – wyjaśnia.

Dodaje, że „niezależnie od terminów przewidzianych w dokumencie zawsze można jednak również poszukać jakiś dodatkowych przesłanek do rozwiązania umowy”.

– Warto zaznaczyć, że placówki dyplomatyczne nie mają jakiś szczególnych przywilejów związanych z najmem. Nawet jeżeli na opróżnienie budynku trzeba będzie dłużej poczekać to uważamy, że jak najszybciej powinna zapaść decyzją o zakończeniu współpracy. Niech przynajmniej perspektywa wyprowadzki ciąży nad konsulatem – mówi Kwarciak.

Przedstawiciel stowarzyszenia proponuje, aby po opuszczeniu budynku przez Rosjan, nieruchomość była przeznaczona jako siedziba Domu Ukraińskiego. – Nieruchomość jest na tyle duża, że powinna się nadać jako siedziba instytucji, a zmiana przeznaczenia budynku stałaby się symbolem. Mamy świadomość, że pewnie ciężko doprowadzić do zmiany, ale może w tych szczególnych czasach uda się przełamać bariery administracyjne – podkreśla.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus