Boska Komedia. Teatralny hejnał znów zabrzmi w Krakowie

Konferencja prasowa zapowiadająca festiwal Boska Komedia fot. Monika Stolarska

23 spektakle, w tym 8 premier. W tym roku festiwal Boska Komedia wyjątkowo przenosi się do sieci. Teatralnych wrażeń z pewnością nie zabraknie.

„Nie spotkamy się na żywo, ale niezapomnianą festiwalową energię Boskiej postaramy się przekazać w postaci rozmów i spotkań z artystami” – zapewniają organizatorzy wydarzenia.

Czuły narrator

Mottem trzynastej edycji festiwalu jest „czuły narrator” inspirowany noblowską mową Olgi Tokarczuk.

– Dziękuję wszystkim twórcom, że trwamy i mamy nadzieję, że ten trudny czas się skończy. Wierzę, że przesłanie tego festiwalu będzie przesłaniem wzmacniającym nasze środowisko, wyciagnięciem ręki w stronę publiczności, która będzie z nami przez 10 dni. To również gest solidarności z dyrektorami festiwali, którzy walczą o podtrzymanie temperatury relacji z publicznością – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Szydłowski zaznacza, że podobnie jak Tokarczuk wierzy, że „rola artystów polega na tym by – dać przedsmak tego, co mogłoby istnieć (…), bo co wyobrażone, jest pierwszym stadium istnienia”.

„Bieguni” na otwarcie

Tegoroczny festiwal potrwa od 5 do 13 grudnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia i spektakle jest bezpłatny. Przedstawienia zostaną pokazane za pośrednictwem platformy Play Kraków.

Festiwal rozpoczną „Bieguni” w reżyserii Michała Zadary. Będzie to światowa prapremiera książki Olgi Tokarczuk, która powstaje w koprodukcji Teatru Powszechnego i Teatru Łaźnia Nowa.

Bez konkursu głównego

W tym roku podczas Boskiej Komedii zabraknie konkursu głównego wyłaniającego najlepsze polskie przedstawienia teatralne. Specjalnie powołane jury - młodzieżowe i profesjonalne - wybierze natomiast najlepsze przedstawienia dla młodego widza.

Nową formułą festiwalową realizowaną dla widzów ma być Boska Komedia TV. W programie m.in. rozmowy z artystami, dyskusje krytyków i relacje z polskiego życia teatralnego.

Każdego dnia festiwalu o godz. 12.00 będzie emitowany Hejnał Teatralny, a pół godziny przed emisją każdego spektaklu odbędzie się rozmowa wprowadzająca z twórcami. W programie spotkania m.in. z Janem Englertem, Ewą Skibińską, Dorotą Segdą, Wojciechem Malajkatem, Cezarym Tomaszewskim i Jackiem Poniedziałkiem.

Co jeszcze w programie?

Podczas dziesięciu festiwalowych dni widzowie zobaczą m.in. „Powrót do Reims” w reż. Katarzyny Kalwat, „Autobiografię na wszelki wypadek” w reż. Michała Buszewicza, „Jak ocalić świat na małej scenie?” w reż. Paweł Łysak, „Po prostu” w reż. Weroniki Szczawińskiej, „Kaspara Hausera” w reż. Jakuba Skrzywanka” czy „Gracjan Pan. Musical” w reż. Cezarego Tomaszewskiego, „Nad Niemnem” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego czy „I tak nikt mi nie uwierzy” w reż. Wiktora Rubina.

Scena krakowska

W premierowym nurcie zostaną pokazane również przedstawienia z krakowskich teatrów. Inspirowane światem i literaturą Stanisława Lema „Fiasko” w reż. Magdy Szpecht z Narodowego Starego Teatru, z Teatru Ludowego „Władcy” Konrada Dworakowskiego nawiązujący formą do narracyjnych gier komputerowych.

– Na festiwalowe wydarzenie zapowiada się musical „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i górale” w reż. Cezarego Tomaszewskiego z Teatru im. J. Słowackiego.
Natomiast Jerzy Zoń z Teatru KTO specjalnie na festiwal Boska Komedia przygotuje transmisję live z hali Tauron Areny swojego ostatniego, wizyjnego spektaklu „Ślepcy” – informują organizatorzy Boskiej Komedii.

Teatr dla młodych

Podczas festiwalu zacznie również działać platforma teatru dla młodych. Na początek zaplanowano warsztatowe spotkanie przedstawicieli kilku grup młodzieżowych działających przy Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu, Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Nowym Teatrze z Warszawy, Teatrze Nowym Proxima z Krakowa, Teatrze Łaźnia Nowa oraz Teatrze z Wałbrzycha, które poprowadzą Michał Buszewicz i Dorota Kowalkowska.

Warsztat „12 postulatów teatru przyszłości” ma w symboliczny sposób otworzyć przegląd spektakli dla młodego widza, Małą Boską Komedię.

Zobaczymy pięć przedstawień konkursowych: „Motyl” (reż. Marcin Liber), „Kosmici” (reż. Jakub Krofta), „Rutka” (reż. Karolina Maciejaszek), „Piotruś Pan i Jakub Hak” (reż. Magdalena Miklasz), „Król Maciuś Pierwszy” (reż. Piotr Sieklucki).

Poza konkursem zostaną pokazane: „Granice otwarte” Łukasza Zaleskiego, „Władcy” Konrada Dworakowskiego i „Lem vs. P.K. Dick” Mateusza Pakuły.