Budżet obywatelski zmienia dzielnice. Łagiewniki-Borek Fałęcki

fot. Paulina Kozieł

Każdego dnia w swojej okolicy mijamy efekty działania budżetu obywatelskiego nawet o tym nie wiedząc. Dotychczasowe edycje to setki zrealizowanych pomysłów mieszkańców. Co udało się zrobić? Również najmniejsza krakowska dzielnica już wiele zyskała.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu nowy wygląd zyskały tereny zielone w dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki, zwłaszcza park leśny Borek Fałęcki, park Solvay i teren zielony u zbiegu ulic Roi i Turowicza.

W parku Solvay realizowanych było już kilka projektów. Pojawiło się wiele nowych elementów, w tym drewniane stoliki, leżaki czy kosze na śmieci. Dzieci mogą korzystać z nowego placu zabaw. Teren został uporządkowany, wytyczone zostały nowe alejki, nasadzone zostały nowe rośliny, a na drzewach zawieszone zostały budki lęgowe dla ptaków. Mieszkańcy zyskali wiele nowych możliwości spędzania tam wolnego czasu.

Dużym zainteresowaniem cieszy się też park leśny Borek Fałęcki. Dzięki budżetowi obywatelskiemu, w kilku etapach, udało się m.in. wysypać alejki warstwą ubitych kamieni, wyposażyć park w kosze na śmieci, ławki czy tablice informacyjne i przeprowadzić pielęgnację zieleni przy ścieżkach.

Obecnie trwają jeszcze prace przy tworzeniu nowego parku na zielonym terenie pomiędzy ulicami Fredry, Roi i Turowicza, na powierzchni ok. 3,5 hektara. W pierwszej kolejności Zarząd Zieleni Miejskiej oczyścił teren, przeprowadził inwentaryzację zieleni i przygotował koncepcję zagospodarowania terenu. W drugim etapie powstaje już część elementów nowego parku, a ZZM przygotowuje się do trzeciego etapu, w ramach którego powstaną m.in. „Ogrody dydaktyczne" i „Magnoliowy Zagajnik”.

Projekt „Borkowskie Ogrody Osiedlowe” pozwolił natomiast zrewitalizować tereny zielone wewnątrz osiedla przy ulicach Żywieckiej, Goryczkowej i Jagodowej.

Piesi zyskali

W dzielnicy IX wiele zrealizowanych projektów dotyczyła infrastruktury dla pieszych. Dzięki temu mieszkańcy zyskali nowe połączenia lub remonty ścieżek, które były już w złym stanie. Wyremontowany został np. chodnik na odcinku od mostku na potoku Urwisko w kierunku ul. Goryczkowej i Jagodowej czy chodnik łączący sąsiadujące osiedla z pętlą tramwajową i autobusową Borek Fałęcki oraz z placem targowym. Wymieniona została nawierzchnia alejki spacerowej w parku Solvay na odcinku od ul. Żywieckiej Bocznej wzdłuż ogrodzenia Kampingu Krakowianka. Mieszkańcy mogą też korzystać z wybudowanego dzięki BO chodnika od ul. Do Wilgi do mostku na Wildze, powstały też nowe połączenia pomiędzy ul. Do Wilgi a istniejącymi ciągami nad Wilgą.

W ramach projektu „Bezpieczna droga do szkoły” uspokojony został ruch w rejonie przejścia dla pieszych przez ul. Fredry. Progi zwalniające pojawiły się też na drodze w pobliżu placu zabaw w parku przy ul. Żywieckiej.

– Jak widać, również w niewielkiej dzielnicy IX udało się już zrealizować wiele projektów, które każdego dnia poprawiają komfort korzystania ze wspólnej przestrzeni. Zaangażowanie mieszkańców w składanie projektów i głosowanie przynosi wymierne skutki – komentuje Alina Bratko-Setkowicz z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

News will be here