Bunkier Sztuki przypomni „Sprawę Stanisława Pyjasa”

Stanisław Pyjas/ Archiwum Maj'77, studenci podczas czarnego marszu w Krakowie fot. mat.prasowe Bunkier Sztuki
Od 21 sierpnia Bunkier Sztuki zaprasza na nową wystawę. Tym razem będzie to projekt Doroty Nieznalskiej „Sprawa Stanisława Pyjasa”. Wernisaż zaplanowano 20 sierpnia – obowiązują maseczki i zachowanie dystansu od innych uczestników.

Multimedialna wystawa, na którą złożą się wybrane teksty i obrazy, ma przypomnieć postać Stanisława Pyjasa.

„W czasach kryzysu”

24-letni student V roku filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, poeta i działacz opozycji antykomunistycznej, 7 maja 1977 roku zginął za sprawą Służby Bezpieczeństwa w niewyjaśnionych okolicznościach.

– W czasach kryzysu wartości demokratycznych, paradoksalnie tych, za które Stanisław Pyjas oddał swoje młode życie, istotne wydaje się przywołanie jego nieugiętej, odważnej, zaangażowanej postawy – wyjaśnia autorka wystawy, artystka Dorota Nieznalska.

Śmierć Pyjasa wstrząsnęła jego rodziną, przyjaciółmi i środowiskiem, stała się również początkiem ruchu opozycyjnego w Krakowie. 15 maja 1977 r. ogłoszono powołanie Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie (SKS).

Nowy nurt sztuki

Wystawa Nieznalskiej, podobnie jak instalacja „Przemoc i pamięć” pokazywana w 2019 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ma reprezentować nowy nurt sztuki, którego punktem wyjścia są materiały archiwalne.

– Tego typu twórczość charakteryzuje pełny respekt dla dokumentu i jego prawdy. Zabieg artystyczny polega na szczególnym zakomponowaniu wybranych obrazów i tekstów – mówi Anna Maria Potocka, dyrektorka Galerii Bunkier Sztuki.

Zaznacza, że w projekcie Sprawa Stanisława Pyjasa dobór dokumentów tworzy „obraz życia zdefiniowanego przez śmierć”.

– Artystka pokazuje, że komunistyczny system inwigilacji gnębił ludzi również za to, że chcieli czytać książki, żyć w duchowej wolności i dążyć do godnego samookreślenia – opowiada Potocka.

Tylko w maseczkach

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 20 sierpnia, w godzinach 17.00–21.00. Obowiązują maseczki, zachowanie 2-metrowego dystansu od innych uczestników wydarzenia i dezynfekcja rąk.

Liczba miejsc na wydarzeniu ograniczona. W galerii w jednym czasie może przebywać maksymalnie 150 osób.

comments powered by Disqus