Były prezes IPN nowym dyrektorem Muzeum Armii Krajowej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jarosław Szarek został wybrany na nowego dyrektora Muzeum Armii Krajowej. Historyk i były prezes IPN zastąpi na tym stanowisku Marka Lasotę, kierującego instytucją od 2017 roku.


Rozstrzygnięto konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, instytucji prowadzonej wspólnie przez miasto oraz województwo.


Pierwszym etapem było sprawdzenie ofert pod względem formalnym, drugim rozmowa kwalifikacyjna, w której wzięło udział dwóch kandydatów – dr Wojciech Paduchowski i dr Jarosław Szarek. Uczestnicy musieli zaprezentować własną misję i wizję rozwoju muzeum. W trakcie przesłuchania weryfikowana była także znajomość języka angielskiego.


Jarosław Szarek dyrektorem Muzeum AK


O tym, kto zwyciężył, zadecydowała 11-osobowa komisja konkursowa pod przewodnictwem Katarzyny Olesiak, dyrektorki Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Dr Jarosław Szarek otrzymał 10 głosów, natomiast dr Wojciech Paduchowski ani jednego. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.


–  Pan dr Jarosław Szarek przedstawił najbardziej interesujący autorski program koncepcji organizacyjnej, finansowej i programowej Muzeum AK w Krakowie. Udowodnił też znajomość przepisów prawa w zakresie organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej, finansów publicznych, a także zamówień publicznych w zakresie kultury. Kandydat wybrany przez komisję odznacza się dużymi zdolnościami menadżerskimi oraz organizatorskimi, a także umiejętnością zarządzania zespołami ludzkimi i nawiązywania dobrych kontaktów interpersonalnych – czytamy w uzasadnieniu wyboru.


Jak twierdzi komisja konkursowa, dr Jarosław Szarek zaprezentował również znakomitą wiedzę historyczną, szczególnie w zakresie historii Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.


Prezydent Krakowa, po uzgodnieniu z województwem, zatwierdził wybór komisji i powołał Jarosława Szarka na stanowisko dyrektora Muzeum Armii Krajowej na okres 5 lat. Zgodnie z przepisami wyłonionemu kandydatowi zostaną teraz przedstawione warunki organizacyjno-finansowe w celu uzgodnienia treści umowy.


Jarosław Szarek to historyk i doktor nauk humanistycznych. Od 2000 roku jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej, a w latach 2016–2021 pełnił funkcję prezesa IPN. Na swoim koncie ma kilkaset tekstów, wywiadów i reportaży. Jest autorem takich książek jak „Wojna z narodem”, „Przebudzenie Polaków. 1920 Prawdziwy cud nad Wisłą”, „Powstanie Styczniowe. Zryw wolnych Polaków” czy „Czarne juwenalia”. W latach 1992–1997 był dziennikarzem oraz redaktorem „Czasu Krakowskiego”.