Chcą obniżki cen biletów. „Bilety w Krakowie są horrendalnie drogie”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Partia Zieloni zaproponowała obniżkę cen biletów na krakowską komunikację miejską. Chcą, aby bilet jednorazowy nie kosztował 4 a 2 złote.

– Bilety w Krakowie są horrendalnie drogie. W Warszawie za 4,5 złotych możemy przejechać 75 minut, a w naszym mieście za 4 złote niestety tylko 20 minut – mówił podczas briefingu na placu Matejki Jakub Palacz, przewodniczący krakowskiego koła partii Zieloni.

Działacze proponują, aby ceny biletów obniżyć o połowę. Przekonują, że nie powinno się patrzeć tylko na aspekt ekonomiczny, ale również społeczny. W ich ocenie niższe ceny biletów zachęcą część mieszkańców Krakowa do ponownego korzystania z autobusów i tramwajów.

– Obniżka cen biletów jest ważna, ponieważ szaleje inflacja i wzrastają koszty życia. Powinno raz na jakiś czas robić się jakieś ruchy i naszym postulatem jest obniżenie cen – dodał Palacz.

ZTP: Zachęcamy do kupowania biletu 5+1

Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego wyjaśnia, że funkcjonowanie transportu publicznego w Krakowie jest pokrywane w zaledwie połowie ze sprzedaży biletów, a pozostała część wydatków musi być zapłacona wprost z budżetu miasta.

– W odniesieniu do innych miast cena biletu mieszkańca w dalszym ciągu jest atrakcyjna – twierdzi. Jako przykład podaje Poznań, gdzie osoba płacąca podatki w tym mieście za 30-dniowy bilet musi zapłacić 119 złotych. – Tymczasem u nas bilet na pierwszą strefę dla mieszkańca wynosi 80 złotych. Z kolei zakup biletu półrocznego 5+1 to wydatek średnio 70 zł miesięcznie, przy czym pasażer nie musi opłacać całości sumy – dodaje.comments powered by Disqus