Ciekawe znalezisko przy Kossakówce. W trakcie prac odkryto średniowieczną drogę

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Kossakówce trwają prace zabezpieczające budynek przed dalszą degradacją. W trakcie prac dokonano ciekawego odkrycia – archeolodzy odkryli średniowieczną drogę, która przebiegała od strony „Jeżówki”.

Na miejscu trwają badania archeologiczne. Jedno z ciekawych odkryć nastąpiło w minionym tygodniu. Na głębokości 3,7 m – od strony domu babci Kossaków, tzw. „Jeżówki” – został odkryty bruk będący pozostałością po średniowiecznej drodze.

– W tej sprawie odbyło się już spotkanie z udziałem konserwatora, który polecił wykonać opis i fotograficzną dokumentację odkrycia. Możliwe są dwa warianty: albo będziemy eksponować drogę pod szkłem, albo za zgodą konserwatora – po wykonaniu koniecznej dokumentacji – zasypiemy – wyjaśnia Adrian Kowalski z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Obecnie w Kossakówce trwają prace zabezpieczające budynek przed dalszą degradacją. Na tym etapie wzmacniana jest konstrukcja budynku i naprawiane są ściany. W przyszłości zabytkową wille czeka kapitany remont.

– Obecnie prace są prowadzone w obrębie fundamentów i piwnic. Budynek groził zawaleniem i „rozjeżdżał się” od podstaw. Dlatego konieczne jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. W ubiegłym roku udało nam się zabezpieczyć dwie ściany, teraz czas na kolejne – wylicza Marcin Stolarski z MOCAK-u.

Muzeum Rodziny Kossaków

Pierwszy etap prac zakończy się 29 listopada. Kolejnym punktem będzie przygotowanie nowej dokumentacji projektowej i pozwoleń konserwatorskich na remont Kossakówki. Według planów, dokumenty mają być gotowe do końca 2022 roku.

W Kossakówce powstanie Muzeum Rodziny Kossaków. To efekt rezolucji rady miasta z maja 2021 roku w sprawie zagospodarowania willi na muzeum rodziny Kossaków z prezentacją życia i twórczości m.in. Juliusza Kossaka, Zofii Kossak-Szczuckiej, Simony Kossak, Wojciecha Kossaka czy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Wówczas dyrektorka muzeum MOCAK zdecydowała o wycofaniu się z pierwotnej koncepcji budowy Muzeum Historii Sztuki.

W przestrzeni wystawy poświęconej Kossakom będą prezentowane rodzinne zdjęcia, prace malarskie, fragmenty tekstów, filmy z materiałami archiwalnymi, ale i obrazy przyjaciół rodziny, m.in. Malczewskiego czy Witkacego.

Powstanie biblioteka, a na werandzie miejsce, w którym będzie można zapoznawać się literacką twórczością pisarek związanych z rodziną Kossaków. Powstaną również pokoje Juliusza Kossaka, Wojciecha Kossaka, Jerzego Kossaka i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Całkowita powierzchnia budynku to 440 m2, z czego 200 m2 ma zająć powierzchnia wystawiennicza.

Obiekt ma zostać wyremontowany do 2024 roku i udostępniony rok później. Postęp prac zależy od pozyskania środków na ten cel.

Według ostatnich szacunków koszt prac remontowych, zakup wyposażenia i niezbędnego sprzętu, organizacja ekspozycji i rewitalizacja ogrodu mogą wzrosnąć z 3,5 mln zł do 7,5 mln zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus