Co dalej z siecią przedszkoli? W tle afera z wyłudzeniem dotacji [RELACJA]

fot. Krzysztof Kalinowski

Na początku czerwca krakowscy śledczy postawili zarzuty 39-letniej Justynie P., jej mężowi Rafałowi P. oraz pracownicy Paulinie K. W ocenie prokuratury mieli oni podawać nieprawdę dotyczącą liczby dzieci uczęszczających do niepublicznych przedszkoli, co spowodowało wyłudzenie dotacji od miasta. Dziś sprawą sieci „Pod Magnolią” zajmują się radni Krakowa.

.

11:50

Anna Korfel-Jasińska: Pani Maliszewska mówiła o tym, że brakuje lidera i jakby taki był, to nie byłoby pobrania 5,5 mln złotych dotacji, widzę że należy powtórzyć pewne informacje, które przekazywałam już na posiedzeniu komisji edukacji. Pierwsza kontrola w przedszkolach „Pod Magnolią” nie wykazała żadnych nieprawidłowości, druga kontrola wykazała nieprawidłowości na blisko pół miliona złotych. Po zakończeniu trzeciej kontroli poinformowano sieć przedszkoli o konieczności zwrotu prawie 5,5 mln złotych pobranych dotacji, ponieważ organ prowadzący placówki nie współpracował w żaden sposób z urzędnikami i nie tłumaczył nieprawidłowości.

11:44

Wiceprezydenta Anna Korfel-Jasińska: Obecnie trwa już czwarta kontrola w sieci przedszkoli. Jak zadeklarowałam wcześniej podczas posiedzenia komisji edukacji, to po zakończeniu wszystkich czynności będą państwo radni poinformowani o wynikach.

11:38

Radna Alicja Szczepańska z klubu Koalicji Obywatelskiej: Nie ukrywam, że przysłuchuję się tej dyskusji ze zdziwieniem. W przypadku zbywania mienia poprzez przekształcania jednej formy działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, już po pierwszym sygnale, powinien być skierowany wniosek do prokuratury o podjęcie czynności sprawdzających, a później wszczęcia śledztwa w zakresie zbywania dotacji.

11:34

Radna Teodozja Maliszewska z klubu Koalicji Obywatelskiej: Pięć milionów złotych poszło na lewe interesy prywatnych osób. To jest horror, że miasto na to pozwoliło. To jest wina ludzi zarządzających edukacją w mieście, bo dziś nie mamy lidera edukacyjnego. Z przyjemnością słuchałam wypowiedzi pani kurator, bo w jej zestawieniu pojawiło się wiele rzeczy, o których nie wiedzieliśmy, mimo że dyskutujemy o tym od dawna.

11:32

Łukasz Wantuch, radny z klubu „Przyjazny Kraków”: Placówki niesamorządowe wypełniają bardzo ważną lukę w naszym systemie edukacji i to, że w jednej placówce dochodzi do rażących nadużyć, nie powinno rzucać cienia na ocenę innych przedszkoli. Nie łudźmy się, że jest to jedyna placówka, w której dochodziło do tego typu sytuacji. Problem nie jest po stronie miasta – tylko polega na tym, że nie możemy zapobiegać tego typu sytuacjom na poziomie prawa lokalnego. Nie mamy możliwości, aby nie dochodziło do procederu zapisywania „martwych dusz”.

11:27

Agata Tatara, przewodnicząca komisji edukacji rady miasta: Nie chcielibyśmy spotkać się z sytuacją, w której 600 dzieci będzie musiało zmienić miejsce uczęszczania do przedszkola. To generuje również problemy dla gminy, bo będziemy musieli znaleźć miejsca w innych placówkach dla wszystkich dzieci.

11:23

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak: Nie mówiłam nic o niepublicznych przedszkolach, mówiłam tylko o publicznych niesamorządowych pod marką „Pod Magnolią”. Jeśli pani chce znać moje zdanie, to powiem, że niepubliczne przedszkola są jedynymi firmami w Polsce, które na samym początku swojej działalności mają zagwarantowane pieniądze w formie dotacji.

11:20

– Dla mnie jest to sprawa dziwna, że zaczynamy rozpatrywać przypadki nieuczciwych i nierzetelnych przedsiębiorców, którzy współpracują z miastem – powiedziała radna Małgorzata Jantos. – Jedna rzecz, która bardzo mnie zmartwiła w wypowiedzi pani kurator dotyczyła wyprawy przeciwko edukacji niepublicznej. Są dobrze funkcjonujące przedszkola w sektorze publicznym, jak i niepublicznym. Są wybitne szkoły w sektorze publicznym, jaki i niepublicznym – dodała.

11:16

– Musimy pamiętać, że w sieci przedszkoli „Pod Magnolią” wciąż jest prawie 600 dzieci. Ich rodzice znajdują się w bardzo trudniej sytuacji, bo wszyscy widzimy co się dzieje. Wszyscy mamy świadomość tego, co zaraz może się wydarzyć, że ta magnolia usycha, a zaraz może się wywrócić. Czego oczywiście nie życzę rodzicom – stwierdził Wojciech Krzysztonek.

11:13

Wojciech Krzysztonek, radny Krakowa: Powinniśmy jako miasto dołożyć wszelkich starań, żeby zabezpieczyć majątek na poczet przyszłych roszczeń. Mam świadomość skomplikowanej sytuacji prawnej, ale również słabości personalnej wydziału edukacji, bo kontrolami zajmuje się sześć osób, a mamy 500 placówek, więc siłą rzeczy w ciągu roku można przeprowadzić 40 kontroli.

11:10

– Liczba sformułowanych zaleceń w sześciu przedszkolach „Pod Magnolią” jest znacznie większa niż we wszystkich 136 przedszkolach samorządowych prowadzonych przez Gminę Miejską Kraków w latach 2018-2022. Powyższe świadczy o tym, że to samo zadanie publiczne jest znacznie lepiej wykonywane przez samorząd, mimo że prywatny podmiot otrzymuje wyższą dotacje. Bulwersujący jest fakt, że standard bytowy dziecka w przedszkolach należących do wcześniej wspomnianych przedsiębiorców, jest zapewniany w stopniu znacznie niższym niż w przedszkolach prowadzonych przez samorząd. W toku prowadzonych kontroli ustalono między innymi, że dzieci na śniadanie w takim przedszkolu dostawały same chrupki z mlekiem i były zobowiązane do przynoszenia z domu własnych napoi – stwierdziła Barbara Nowak.

11:07

Barbara Nowak poinformowała, że kuratorium przeprowadziło 323 kontrole, w wyniku których pracownicy nadzoru sformułowali 244 zalecenia oraz 15 zawiadomień do prokuratury i policji.

11:06

Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty: Początkowo przedszkola były prowadzone przez osobę fizyczną, a dziś są przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W ocenie Małopolskiego Kuratora Oświaty zmiana organu prowadzącego na spółkę może utrudnić dochodzenie ewentualnych roszczeń, na przykład w związku z niezależnym pobraniem dotacji. Zmiana dokonana była jednak zgodnie z przepisami prawa.

11:01

Anna Korfel-Jasińska: Na początku września otrzymaliśmy informację od jednego z rodziców, że zostali poinformowali o zamknięciu przedszkola. Przedstawiciele wydziału edukacji niezwłocznie udali się na miejsce i stwierdzili, że przedszkole rzeczywiście jest zamknięte. 5 września wysłaliśmy pismo do spółki Pacuła Group pouczające ich, w jaki sposób należy prowadzić likwidację przedszkola publicznego. Dzień później, 6 września, urząd miasta otrzymał zawiadomienie o likwidacji placówki przy ulicy Czyżyńskiej, w którym organ prowadzący zadeklarował, że zadba o zapewnienie miejsc dzieciom w innych przedszkolach, które prowadzą. 6 września skierowaliśmy do Prokuratury Okręgowej w Krakowie wniosek o zastosowanie zabezpieczenia mienia oskarżonych.

10:54

Wiceprezydentka tłumaczyła, że miejscy urzędnicy dopiero od 2011 roku mają możliwość, a nie obowiązek kontrolowania, wykorzystania dotacji na prowadzenie przedszkoli.

Anna Korfel-Jasińska

10:51

Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji: – Na terenie Krakowa zarejestrowanych jest siedem przedszkoli funkcjonujących pod nazwą „Pod Magnolią”, z czego od 6 września funkcjonuje sześć. Tego dnia do wydziału edukacji wpłynęło zawiadomienie z firmy Pacuła Group informujące o likwidacji placówki przy ul. Czyżyńskiej.

News will be here