Coraz więcej wszczętych procedur niebieskich kart. Wojewoda reaguje

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay.com
W odpowiedzi na policyjne statystyki dotyczące przemocy domowej, wojewoda małopolski powołał Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej.

– Nie ma naszej zgody na to, by w czterech ścianach działy się tragedie – mówił z mocą podczas spotkania z mediami wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar.

Tylko w ubiegłym roku w Polsce wszczęto ponad 62 tys. procedur tzw. „niebieskiej karty”. Dane dla Małopolski przedstawiła zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Krakowie Aneta Giżyńska. – W 2023 r. policjanci zastosowali ponad 800 takich izolacyjnych środków, podczas gdy przez osiem miesięcy 2024 r. już ponad 2200 – wyliczyła.

Apel o wrażliwość na krzywdę innych

Małopolska kampania „Krzyki w czterech ścianach” to reakcja władz województwa na skalę problemu. – Powinniśmy reagować, gdy komuś za ścianą dzieje się krzywda. Za pośrednictwem mediów chcemy głośno powiedzieć, że ci, których dotyka przemoc, nie są sami. Mogą liczyć na systemowe wsparcie – tłumaczyła wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

– We wrześniu tego roku numer alarmowy 112 przyjął około 502 zdarzeń zaklasyfikowanych jako przemoc, a w zeszłym roku, w 2023, było ich około sześciu i pół tysiąca – przekazała Kamila Jastrząb z Centrum Powiadomienia Ratunkowego w Krakowie.

W ocenie nowo mianowanej przewodniczącej Wojewódzkiego Zespołu do spraw Przeciwdziałania przemocy Domowej, Katarzyny Łach, wzrasta świadomość społeczna, wiedza na temat zjawiska. – Wzrasta także wiedza na temat tego, że możemy zgłaszać to, gdzie możemy szukać pomocy – podkreśla.

Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej to pracownicy urzędu wojewódzkiego, policji, sądów, prokuratury, środowiska medycznego, kuratorium oświaty, organizacji pozarządowych i pełnomocnik wojewody ds. równego traktowania.

Jego zadaniem jest, jak podkreślał wojewoda, przede wszystkim diagnozować problem i działać na rzecz wzmocnienia współpracy jednostek zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy.

Procedura „niebieskiej karty”

O tym jak wygląda rozpoczęcie procedury „niebieskiej karty” mówiła funkcjonariuszka policji. – Przewiduje ona ścisłą współpracę służb realizujących zadania dotyczące przeciwdziałania przemocy domowej. Jej celem jest interwencja i przerwanie przemocy, w kolejnych krokach zapobiegnięcie dalszemu stosowaniu przemocy domowej oraz pomoc i wsparcie poprzez realizację indywidualnego planu pomocy. Wszczęcie procedury „niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”. Tę wypełnia przedstawiciel właściwej służby, gdy w toku prowadzonych czynności służbowych poweźmie podejrzenie o stosowaniu przemocy domowej – lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez świadka przemocy domowej. Wszczęcie procedury nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą domowej – tłumaczy Giżyńska.