Na czym polega skrócenie okresu kredytowania?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy skrócić czas spłaty kredytu – przede wszystkim musisz wiedzieć na czym to polega. Chodzi o możliwość spłacenia zobowiązania w krótszym terminie niż ten, który został ustalony zgodnie z harmonogramem umowy kredytowej. W teorii może się to okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem ponieważ:
· nie trzeba będzie płacić wysokich odsetek przez kilka lat,
· możesz szybciej pozbyć się zobowiązania,
· możesz szybciej odzyskać wolność finansową,
· możesz dużo szybciej odblokować swoją zdolność kredytową,
· można sporo zaoszczędzić na kosztach kredytu.
Trzeba jednak wiedzieć, że skrócenie okresu kredytowania wiąże się też z minusami. Jednym z najbardziej istotnych jest fakt, że rata kapitałowo-odsetkowa pozostaje wciąż na niezmienionym poziomie. Zwróć na to uwagę, a przede wszystkim starając się o kredyty gotówkowe zawsze patrz czy wybrany przez Ciebie kredytodawca w ogóle pozwala na szybszy czas spłaty – bez dodatkowych kosztów z tego tytułu.
Kto może się starać o skrócenie okresu kredytowania?
Zanim zaczniesz się zastanawiać czy warto skrócić okres spłaty kredytu – musisz w pierwszej kolejności rozeznać, czy jesteś w grupie osób, które mogą w o ogóle z takiej możliwości skorzystać. O ile umowa kredytowa, którą podpisałeś nie interpretuje tego inaczej – to na skrócenie okresu kredytowania mogą sobie pozwolić osoby – kredytobiorcy w dwóch sytuacjach:
1. Jeśli sytuacja materialna danego pożyczkobiorcy uległa poprawie.
2. Jeżeli dany kredytobiorca wie, że jest w stanie udźwignąć jednak wyższą ratę, co pozwoli na szybsze pozbycie się zobowiązania.
Co istotne, w ten sposób można mocno podwyższyć zdolność kredytową, co jest bardzo istotne – zwłaszcza w kontekście starania się o kredyt hipoteczny.
Jak przebiega skrócenie okresu kredytowania?
Podjąłeś decyzję i chcesz skorzystać z możliwości skrócenia okresu kredytowania. Czas więc bliżej przyjrzeć się temu, jak skrócić okres kredytowania. Choć w zależności od tego, w jakiej instytucji finansowej masz kredyt zwykle nie ma innego scenariusza jak ten, by zacząć od złożenia wniosku o skrócenie okresu kredytowania do tego banku właśnie.
Kolejnym krokiem jest podpisania odpowiedniego aneksu do obowiązującej umowy kredytowej. Pamiętaj jednak, że skrócenie okresu kredytowania może się wiązać z dodatkowym kosztem. Zwykle jednak oszczędności wynikające z tej decyzji i tak mogą rekompensować Ci podjętą decyzję. Jednak, aby mieć taką pewność – zanim złożysz wniosek zrób odpowiednie obliczenia i dokładnie przeanalizuj sytuacje, aby mieć taką pewność.
Jakie są koszty związane ze skróceniem okresu kredytowania?
To niemal pewne, że będziesz musiał być przygotowany na opłaty za skrócenie okresu kredytu – gdyż właściwie każdy bank zawiera w umowie taką informację. To, o jak dużych kosztach mowa jest zależne od kilku czynników.
Co wpływa na ostateczną opłatę przy skróceniu okresu kredytowania?
· Rodzaj oprocentowania, na które została podpisana umowa kredytowa – zmienne czy stałe.
· Rodzaj kredytu, jakiego okres spłacania chcesz skrócić.
· Ile czasu dokładnie minęło od momentu zaciągnięcia kredytu.
To wszystko wynika z faktu, że banki mają prawo do naliczania rekompensaty właśnie z tytułu wcześniejszej spłaty zobowiązania. Zwykle im wcześniej wychodzisz z takim wniosek – z tym wyższą opłatą z tego tytułu będziesz miał do czynienia. Dobrze jest wiedzieć, że aby nie było żadnych wątpliwości co do wysokości takiej opłaty – sam możesz wyjść do banku ze stosownym zapytaniem i bank ma 7 dni roboczych, aby wrócić do Ciebie z odpowiedzią na temat tego, ile w Twojej konkretnej sytuacji może kosztować skrócenie okresu kredytowania, którym jesteś zainteresowany.
Czy skrócenie okresu kredytowania jest opłacalne?
Aby ostatecznie zdecydować, czy to rozwiązanie dla Ciebie – spójrzmy jeszcze raz na korzyści ze skrócenia okresu kredytowania i sam musisz rozważyć według siebie, czy to opcja, która będzie Ci się w Twojej konkretnej sytuacji naprawdę opłacać.
Skrócenie okresu kredytowania to przede wszystkim szybsza spłata kredytu. Jeśli zatem należysz do osób, którym zależy na unikaniu długoterminowych zobowiązań – już samo to może czynić dla Ciebie skrócenie okresu kredytowania opłacalnym rozwiązaniem. Nie zapomnij też, że niesie to oszczędność kosztów i zwiększa się Twoja elastyczność finansowa – zwłaszcza, jeśli chodzi o zarządzanie bieżącymi finansami. Rozważ wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania, aby podjąć najlepszą decyzję. Zawsze też możesz zgłosić się po pomoc do profesjonalnego doradcy finansowego i on pomoże Ci najmądrzej wybrać i pójść w dobrym kierunku.