News LoveKraków.pl

Czy to koniec planów budowy Kanału Krakowskiego? „Nie ma go w strategicznych dokumentach”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
– Budowa Kanału Krakowskiego nie została ujęta w przyjętych przez rząd oraz w przygotowywanych w Ministerstwie Infrastruktury dokumentach planistycznych i strategicznych – przekazał LoveKraków.pl rzecznik prasowy MI Rafał Jaśkowski.
Budowie Kanału Krakowskiego od lat sprzeciwiają się władze miasta. Urzędnicy podkreślali, że koliduje on z planowanymi Trasami Pychowicką oraz Zwierzyniecką. Prezydent Jacek Majchrowski zabiegał u władz wojewódzkich oraz na szczeblu centralnym o to, żeby zrezygnować z utrzymania rezerwy terenu pod kanał. Zadanie było jednak forsowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Budowa Kanału Krakowskiego przyniesie wiele korzyści przede wszystkim dla Krakowa i całej aglomeracji krakowskiej. Zapewni efektywny przewóz ładunków – argumentował Szymon Huptyś, który był rzecznikiem prasowym Ministerstwa Infrastruktury w okresie, kiedy resortem zarządzał Andrzej Adamczyk (PiS). – Wisła w rejonie Krakowa zachowa swój turystyczno-krajobrazowy charakter, a na zapleczu miasta powstanie kanał, umożliwiający opłacalną ekonomicznie żeglugę – dodawał Szymon Huptyś.

Po objęciu władzy w Polsce przez rząd premiera Donalda Tuska (PO) na stanowisko ministra infrastruktury został powołany Dariusz Klimczak. Zapytaliśmy przedstawicieli jego resortu, co dalej z Kanałem Krakowskim? – Jego budowa nie została ujęta w przyjętych przez rząd oraz w przygotowywanych w Ministerstwie Infrastruktury dokumentach planistycznych i strategicznych. MI nie planuje zmian w tym zakresie – odpowiedział nam Rafał Jaśkowski, nowy rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. – Do chwili obecnej nie wydatkowano środków na realizację działań, związanych z budową Kanału Krakowskiego. Ministerstwo Infrastruktury nie posiada informacji, dotyczących potencjalnych kosztów inwestycji – podkreślił Jaśkowski.

Z wiedzy miejskich urzędników wynika, że „ewentualna realizacja inwestycji nie jest jeszcze rozstrzygnięta”. Nie posiadają natomiast informacji, które „potwierdzałyby zasadność budowy kanału jako obiektu, pełniącego funkcję żeglugową”. Tym bardziej po trasie, wyznaczonej na początku XX wieku.

Ze względu na obecne zagospodarowanie miasta budowa kanału w takiej wersji jest niemożliwa i nieuzasadniona – zauważają w magistracie. Urzędnicy twierdzą ponadto, że nie jest również wystarczająco udokumentowane, że kanał mógłby chronić Kraków przed powodzią.

Przypomnijmy, że w październiku 2022 roku Rada Miasta Krakowa przegłosowała rezolucję, skierowaną m.in. do ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego (PiS). Radni apelowali w niej, aby rząd odstąpił od budowy kanału.
News will be here