Czy w Krakowie istnieje ryzyko zarażenia się Legionellą? Mamy stanowisko wodociągów miejskich i sanepidu

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski

Na terenie Małopolski od początku roku 2023 do 16 sierpnia do WSSE w Krakowie zgłoszono 5 przypadków zachorowań na legionellozę – przekazała nam Dominika Łatak-Glonek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

Legionella w Rzeszowie zbiera żniwo

Nie żyje pięć osób, które zakaziły się Legionellą w Rzeszowie. 76 pacjentów hospitalizowanych jest w Rzeszowie, Dębicy oraz Przemyślu. Choć nie ma jeszcze oficjalnych wyników próbek wody z rzeszowskich wodociągów, to decyzją prezydenta, w mieście zostanie przeprowadzona dezynfekcja sieci.

Jak wynika z informacji przekazanych przez tamtejszy urząd miasta, w wodociągach zwiększono do maksimum dawki chloru, promieni UV i ozonu służące do uzdatniania wody oraz zarządzono płukanie sieci wodociągowej.

Krakowskie wodociągi uspokajają

W związku z sytuacją epidemiologiczną w Rzeszowie, która jest dynamiczna, zapytaliśmy przedstawicieli Wodociągów Miasta Krakowa o to, jakie działania podejmowane są przez spółkę w trosce o otrzymanie czystości wody w stolicy Małopolski.

Pracownicy wodociągów podkreślają przede wszystkim, że „bakterie Legionelli mogą wystąpić w ciepłej wodzie użytkowej, której przygotowanie i dostarczanie leży poza kompetencjami Wodociągów Miasta Krakowa S.A”.

– Procesy technologiczne stosowane we wszystkich zakładach uzdatniania wody Wodociągów Miasta Krakowa S.A., w szczególności wysokosprawne procesy dezynfekcji wody (promieniowanie UV i elektrolitycznie generowany podchloryn sodu w Zakładzie Uzdatniania Wody Raba oraz dwutlenek chloru w Zakładzie Uzdatniania Wody Rudawa i Dłubnia), zapewniają najwyższą jakość dostarczanej wody – mówi Monika Kupnicka z krakowskich wodociągów.

Jak zaznacza, dodatkową barierą jest utlenianie wstępne prowadzone jako ozonowanie w ZUW Raba oraz oksydacja nadmanganianem sodu w ZUW Dłubnia i ZUW Rudawa. Również proces stosowany w Zakładzie Uzdatniania Wody Bielany składający się z filtracji powolnej i dezynfekcji elektrolitycznie generowanym podchlorynem sodu skutecznie eliminuje wszelkie zagrożenia.

Kontrolę jakości wody prowadzi akredytowane Centralne Laboratorium i bada parametry fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne wody. Jej jakość jest codziennie kontrolowana przez służby laboratoryjne w zakładach uzdatniania wody oraz pomiary online w stacjach wczesnego ostrzegania. Parametry wody są również regularnie kontrolowane przez Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną.

– Woda dostarczana mieszkańcom przez Wodociągi Miasta Krakowa S.A. spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz regulacje Dyrektywy Rady Unii Europejskiej dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - jest w pełni bezpieczna dla zdrowia – podkreśla Kupnicka.

Legionelloza. Co to za choroba?

Jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze. Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia. Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, klimatyzatorach.

Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu. Do zakażenia może dochodzić również m.in. przez zachłyśnięcie się skażoną wodą. Jak informują epidemiolodzy, nie stwierdzono przenoszenia tejże bakterii z człowieka na człowieka.

Objawy. Tak można rozpoznać zakażenie

Okres inkubacji trwa od 2 do 10 dni. Po tym czasie pojawiają się bóle mięśni, ból głowy, gorączka, objawy zapalenia płuc (w tym m.in. suchy kaszel, zaburzenia oddychania).

Objawom tym mogą towarzyszyć zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty, biegunka, a także zaburzenia świadomości.

Postaci ciężkiej towarzyszy zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego lub pojawia się sepsa. W większości przypadków jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków. Do zgonów najczęściej dochodzi u osób starszych i u osób z obniżoną odpornością.

By zapobiec namnażaniu się bakterii ważne jest regularne czyszczenie zbiorników wodnych i okresowe badanie wody: w sieci wodociągowej, urządzeniach klimatyzacyjnych urządzeniach leczniczych, urządzeniach sanitarnych.