Czytanie i latanie. Biblioteka Kraków łączy siły z Centrum Edukacji Lotniczej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Odlotowa Biblioteka” na krakowskim lotnisku i warsztaty o tematyce lotniczo-podróżniczej to efekty współpracy Biblioteki Kraków z Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. Podpisanie umowy nastąpiło 19 lipca w ogrodzie Biblioteki Głównej.

– Co czytanie ma wspólnego z lataniem? Wszystko. Jedno i drugie ma rozbudzić wyobraźnię i głód poznawania świata – mówiła podczas uroczystości Agnieszka Staniszewska-Mól, dyrektor Biblioteki Kraków.

„Odlotowa Biblioteka”

Już w czerwcu na terenie Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport pojawiła się stała biblioteczka, działająca na zasadzie bookcrossingu. Pasażerowie oczekujący na lot mogą w niej znaleźć książki o tematyce podróżniczej. Uruchomienie „Odlotowej Biblioteki” ma na celu nie tylko promocję czytelnictwa, ale także szerzenie wiedzy na temat lotnictwa.

– Gdy jesteśmy na lotnisku i czekamy na samolot, możemy robić różne rzeczy. Możemy się nudzić, możemy korzystać ze smartfonu lub możemy poczytać. Książka, podobnie jak latanie, zabiera nas w inny wymiar. To wspaniała przygoda i rozbudzenie marzeń o poznawaniu świata – wyjaśnia Agnieszka Staniszewska-Mól.

Warsztaty podróżniczo-lotnicze

W ramach współpracy w 12 placówkach Biblioteki Kraków zostaną uruchomione punkty dystrybucji kwartalnika „Airside”, wydawanego przez Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.

– CEL zyska w przestrzeniach Biblioteki Kraków miejsce, w którym będzie mógł opowiedzieć o swojej fascynującej działalności oraz pokazać, ile różnych, ciekawych zawodów wykonuje się w Balicach. To świetny sposób na zachęcenie najmłodszych do barwnych marzeń o przyszłości – dodaje Agnieszka Staniszewska-Mól.

Ponadto Biblioteka Kraków i Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport zorganizują wspólne warsztaty o tematyce lotniczo-podróżniczej. Zajęcia wystartują po wakacjach i będą odbywać się w różnych bibliotecznych filiach.

Pikniki w ogrodzie

Warsztaty to niejedyna propozycja skierowana do najmłodszych. Biblioteka Kraków przypomina o drugiej odsłonie wakacyjnego projektu „Rodzinne podróże po literaturze”, w ramach którego organizowane są pikniki w ogrodzie przy ul. Powroźniczej 2. Najbliższy odbędzie się 6 sierpnia jako zwieńczenie Tygodnia Japońskiego.

– Będą leżaczki, koce, występy, warsztaty, gry i zabawy. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne – przypomina Agnieszka Staniszewska-Mól, dyrektor Biblioteki Kraków.