„Darmowy listopad” tylko online. Wawel zaprasza na wirtualne zwiedzanie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W tym roku akcja „Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich” odbędzie się wyłącznie online.

Kultura po kilku miesiącach „odmrożenia”, z powodu sytuacji epidemiologicznej w Polsce, ponownie wraca do sfery wirtualnej. W tym roku odwiedzimy Zamek Królewski na Wawelu w ramach akcji „Darmowy listopad w rezydencjach Królewskich” jedynie wirtualnie.

Spacery i lekcje muzealne

Na spacer po królewskich komnatach będzie można się wybrać wyłącznie online, a nieznane oblicze muzealnych kolekcji będzie można poznać, nie wychodząc z domu. Oprócz Wawelu, na wirtualny spacer będzie można się wybrać do Zamku Królewskiego w Warszawie, Łazienek Królewskich, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Zamkowego w Malborku i Muzeum Okręgowego w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

W programie wszystkich instytucji znalazły się m.in. spacery wirtualne po muzeach, webinaria, historyczna debata czy 500 wirtualnych lekcji dla szkół.

Minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji inaugurującej wydarzenie podkreślał, że w czasie pandemii akcja nie może zostać zrealizowana w tradycyjny sposób.

– Dlatego też akcja „Darmowy listopad” odbędzie się online. W sposób symboliczny pokazujemy, że do końca nie poddajemy się tej ogólnoświatowej tragedii, jaką jest pandemia. Staramy się pracować i realizować nasze zadania. Instytucje kultury są zamknięte dla publiczności i działają online. W reżimie sanitarnym mogą się w nich jedynie odbywać próby do spektakli czy koncertów bez udziału publiczności – powiedział minister kultury.

„Działania online pozwalają być bliżej”

Zamek Królewski na Wawelu zachęca do udziału w warsztatach edukacyjnych, oglądania cyklu muzealnych opowieści „Przez dziurkę od klucza”.

– Czas pandemii jest trudny, ale tak naprawdę dzięki spotkaniom online możemy być bliżej miejsc takich jak Rezydencje Królewskie, w tym oczywiście Zamku Królewskiego na Wawelu. Nasze rezydencje to miejsca wielkiej i małej, naszej własnej historii. Akcja „Darmowy listopad” online jest wielką szansą, bo chociaż na internetowych łączach, możemy być bliżej siebie w tym czasie – powiedział Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Od 9 do 15 listopada Wawel zaprasza również na „Tydzień patriotyczny”. W programie online znalazły się warsztaty artystyczne, konkurs historyczny i transmisja koncertu z Sali Kolumnowej Zamku (15 listopada, godz. 18.00).

Szczegółowe informacje dostępne na oficjalnej stronie Zamku Królewskiego na Wawelu.