Dlaczego warto pozycjonować się lokalnie?

fot. Pereslavtseva
Kierujesz ofertę do mieszkańców danego powiatu, miasta, gminy, a może dzielnicy? Możesz do nich dotrzeć dzięki typowej reklamie zewnętrznej, np. bilbordom. Problem w tym, że taką reklamę zobaczą tylko osoby, które będą w okolicy, o ile w ogóle zwrócą na nią uwagę. Ważne jest też, czy interesuje ich to, co proponujesz. Skuteczniejszym sposobem na zwrócenie uwagi może być pozycjonowanie lokalne. Sprawdź, na czym to polega.

Pozycjonowanie lokalne – o co chodzi?

Wyszukiwarka Google ma w Polsce według Statcounter blisko 95% udziału w rynku. Korzysta z niej około 28 mln mieszkańców naszego kraju. Wielu z nich nie szuka produktów i usług w pobliskich sklepach i stacjonarnych siedzibach firm, tylko używa wyszukiwarki, gdzie od razu można sprawdzić opinie o danym podmiocie. Dopiero na tej podstawie klienci podejmują decyzję, z kim się skontaktują. Żeby jednak trafili na Twoją stronę, musisz ją wypozycjonować na frazy lokalne. Dzięki temu witryna będzie znajdować się na wysokich pozycjach w Google na zapytania wysyłane przez internautów. Chodzi o takie wyrażenia jak np. skup aut Katowice czy salon fryzjerski Warszawa Mokotów. Zwróć uwagę, że na frazy lokalne wyświetlają się nie tylko standardowe rezultaty, ale również tzw. trzypak wyników z Google Maps. To wizytówki firm lokalnych. Twoja strona może pozyskiwać ruch z obu tych źródeł. Jak to zrobić? Więcej o pozycjonowaniu lokalnym możesz się dowiedzieć tutaj: https://smartbuzz.pl/pozycjonowanie-stron-krakow.

Pozycjonowanie strony firmy lokalnej w Google

Najczęściej w SERP-ach (Search Engine Results Page) na zapytania lokalne na górze wyników wyświetla się wspomniany trzypak, a pod nim – rezultaty ze stron WWW. Co zrobić, aby osiągnąć wysokie pozycje witryny w Google?

Pierwszym krokiem jest audyt SEO, z którego wynika, jakie kroki należy podjąć, aby dostosować stronę do wymagań algorytmu. Z reguły trzeba wyeliminować błędy związane z indeksowaniem, wdrożyć certyfikat SSL, dostosować serwis do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, dodać mapę witryny, zoptymalizować linkowanie wewnętrzne. Ważnym elementem działań jest także pozyskiwanie linków prowadzących do strony. Najlepiej, jeśli pochodzą one z serwisów regionalnych i powiązanych tematycznie, np. informacyjnych, poświęconych danej okolicy, katalogów branżowych, for. Ile odsyłaczy potrzebujesz? To zależy od konkurencyjności branży. W jednej zauważalny efekt pojawi się już po kilku odnośnikach, a w innej – potrzebne ich będą dziesiątki, a nawet więcej.

Istotna jest także optymalizacja treści. Skorzystaj z takich narzędzi jak Senuto, Semstorm czy Contadu do przygotowywania materiału, w którym nie tylko pojawią się odpowiednie słowa kluczowe, ale przede wszystkim zostaną umieszczone we właściwych miejscach.

Najważniejsza fraza powinna się znaleźć w tytule strony (tag title), tytule artykułu (nagłówek H1, najczęściej jest to nazwa usługi, tytuł wpisu blogowego lub nazwa kategorii), w nagłówkach i naturalnie – w treści. Jeśli ofertę kierujesz do mieszkańców różnych miast, przygotuj dla każdego z nich podstronę z unikatowym, zoptymalizowanym contentem. W przypadku małych miejscowości zapytania lokalne mają zazwyczaj niewielką liczbę wyszukiwań, ale nawet taka może przynieść Twojej działalności klientów.

Jak długo potrwa uzyskanie wysokich pozycji na takie frazy? Decyduje tu konkurencyjność i podjęcie odpowiednich działań. Zapytania lokalne w Warszawie są często trudniejsze do wypozycjonowania niż niektóre frazy ogólne. A co z pozycjonowaniem wizytówki?

Pozycjonowanie wizytówki w Google

Aby Twoja oferta była widoczna w trzypaku, najpierw musisz założyć darmowy Profil Firmy w Google. Zrobisz to na stronie: google.com/intl/pl_pl/business/. Pamiętaj, że konkurencja może być duża, a jej pokonanie może wymagać wielu inicjatyw. Wpływ na wynik wizytówki ma mnóstwo czynników.

Bardzo ważna jest nazwa działalności. Nie upychaj w niej słów kluczowych. Nazwę marki połącz z ważną frazą, np. salon fryzjerski Barbara. Do wypełnienia masz również opis, który może zajmować do 750 zzs, ale najważniejszy jest jego początek. W pierwszych 250 zzs umieść najistotniejsze słowo kluczowe.

Wybierz odpowiednią kategorię dla profilu. Wyszukaj kluczową frazę i sprawdź, do jakiej kategorii jest przypisana konkurencja. Nazwa kategorii podana jest w informacjach o wizytówce. Wypełnij wszystkie pola w profilu, które dotyczą Twojej działalności i aktualizuj je w miarę potrzeb. Regularnie dodawaj nowe zdjęcia i wpisy – np. na temat promocji.

Czynnikiem, który wpływa na widoczność wizytówki, są opinie. Najlepiej, aby regularnie pojawiały się w profilu, były długie i zawierały słowa kluczowe. Warto zachęcać klientów do ich pisania. Można np. wysyłać do nich prośbę po zrealizowanym zamówieniu czy wykonanej usłudze.

Kolejnym ważnym krokiem jest pozyskiwanie wizytówek NAP w popularnych serwisach. Wyglądają one jak wpisy w katalogach, zawierają nazwę firmy, numer telefonu, adres, a często także link do strony WWW. W wielu branżach osiągnięcie wysokich pozycji bez zdobywania tych wpisów jest niemal niemożliwe.

Należy również dbać o zachowanie spójności w danych firmowych podawanych w sieci. Umieść na stronie firmy mapę Google wskazującą, gdzie znajduje się siedziba marki. To dla algorytmu istotna informacja, która zwiększa wiarygodność profilu – potwierdza, że jest on powiązany z witryną istniejącym podmiotem.

Czy jednak warto w ogóle zajmować się pozycjonowaniem wizytówki? Internauci klikają wyniki w trzypaku? Zainteresowani danym produktem bądź usługą zaglądają do wyników Google Maps? Zdecydowanie tak! Badania pokazują, że 93% konsumentów używa Google Maps do znalezienia lokalnych biznesów. 56% aktywności w wizytówkach firm kończy się odwiedzinami strony WWW.

Opłaca się wypozycjonować stronę, jak i profil firmy w Google. Wysokie rezultaty w wyszukiwarce mogą przynosić Twojemu biznesowi wielu klientów. Pracuj regularnie i buduj widoczność lub zatrudnij specjalistów, którzy się tym zajmą.