News LoveKraków.pl

Dobre wiadomości dla fortu „św. Benedykt”. Gruntowny remont już blisko

fot. Krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl

Dziewięć firm chce przeprowadzić remont słynnego fortu „św. Benedykt”. W jednym z symboli Podgórza ma w przyszłości działać centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Fort „św. Benedykt” długo niszczał i czekał na lepszy czas. W 2022 roku przeprowadzony został remont przedbramia, które wymagało najpilniejszej interwencji. Równocześnie trwały przygotowania do większej inwestycji. Zgodnie z wykonanym w tym samym roku programem funkcjonalno-użytkowym, planowane jest zaadaptowanie fortu cele edukacyjne – upowszechnianie wiedzy z zakresu nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży.

Operatorem obiektu będzie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. W forcie planowane jest także powstanie małej kawiarni na parterze. Takie decyzje zapadły na podstawie przeprowadzonych wcześniej konsultacji społecznych.

Co istotne, projekt adaptacji fortu został wybrany przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa jako jeden z projektów kluczowych planowanych do wsparcia w latach 2023– 2025.

ZBK gotowy do startu

Na początku lutego Zarząd Budynków Komunalnych ogłosił, że rozpoczęcie prac jest planowane na wiosnę. Zielone światło dał wojewódzki konserwator zabytków, wydając w styczniu pozwolenie konserwatorskie dla tej inwestycji.

Urzędnicy miejscy zapowiedzieli, że projekt został podzielony na dwie części. Pierwsza część obejmuje remont elewacji i prace w tym zakresie mają rozpocząć się jeszcze wiosną. Drugi etap to pozostałe prace adaptacyjne mające na celu przystosowanie fortu do nowych funkcji – m.in. budowę wszystkich instalacji, posadzek, wykończenie wnętrz, montaż stolarki, windy itp. W lutym ZBK informował, że ta część jest jeszcze na etapie projektowania i uzgadniania poszczególnych kwestii z odpowiednimi służbami i podmiotami.

Dziewięć ofert

We wtorek otwarte zostały oferty w zorganizowanym przez ZBK przetargu. Urzędnicy mieli w budżecie zarezerwowaną kwotę prawie 5,2 mln zł, a wszystkie spośród dziewięciu ofert mieszczą się w tej kwocie. Najniższą cenę (ok. 3,6 mln zł) zaproponowała firma Budmex, a najdroższą (ok. 5 mln zł) – firma Dyskret.

Teraz trzeba poczekać na sprawdzenie ofert i wybór najkorzystniejszej z nich. Na decyzję, oprócz ceny, będzie miał wpływ także zaproponowany okres gwarancji oraz doświadczenie kierownika prac konserwatorskich.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze