Ekospalarnia działa już 5 lat. Wkrótce ruszą kolejne inwestycje [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski

Krakowska Ekospalarnia funkcjonuje już pięć lat. To jeden z 2,5 tysięcy podobnych obiektów działających na świecie.

– 27 czerwca minęło pięć lat od przejęcia od koreańskiej firmy POSCO Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, którego budowa była współfinansowana ze środków europejskich, co pozwala nam na realizację całego szeregu przedsięwzięć – mówił podczas specjalnej konferencji Tadeusz Trzmiel, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego. To właśnie ta spółka odpowiadała za budowę, a teraz zarządza Ekospalarnią.

Więcej ciepła i energii

Jednym z największych zadań KHK w najbliższym czasie jest realizacja systemu odzysku energii ze spalin. – W najbliższych dniach podpiszemy umowę, a dzięki przeprowadzonej inwestycji będziemy mogli produkować o prawie 25 procent więcej ciepła i 10 procent więcej energii – zaznaczył Tadeusz Trzmiel.

Odpady komunalne utylizowane w Ekospalarni zawierają ok. 35-45% wilgoci. Obróbka termiczna w kotłach tak wilgotnego „paliwa” powoduje, że część ciepła powstającego w czasie spalania zużywana jest do odparowania wilgoci zawartej w tym paliwie. Obecnie ciepło to wraz ze spalinami zostaje bezpowrotnie utracone. Przygotowywana instalacja pozwoli schłodzić spaliny i odebrać ciepło w procesie kondensacji pary wodnej w nich zawartej.

Kolejną przygotowywaną inwestycją jest wybudowanie stałego łącza kablowego między Ekospalarnią a podstacją trakcyjną Pleszów. Celem jest zasilanie krakowskich tramwajów energią elektryczną wytwarzaną w ZTPO.

– Jedną z naszych najnowszych, a zarazem najważniejszych inwestycji w najbliższej przyszłości jest produkcja zielonego wodoru z odpadów komunalnych – deklaruje prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego. – Chcielibyśmy w ciągu najbliższych dwóch lat uruchomić pierwszy pilotażowy program instalacji wodoru, co pozwoli zasilać 15 autobusów komunikacji miejskiej – dodaje Tadeusz Trzmiel.

Współpraca z Wiedniem i Brukselą

We wtorek na specjalnej konferencji, która odbyła się na terenie Ekospalarni, spotkali się eksperci z Wiednia i Brukseli. – Podpisaliśmy z największym holdingiem komunalnym w Europie Wiener Stadtwerke umowę na współpracę w zakresie rozwoju innowacji i projektów inteligentnych. Jednym z nich jest produkcja wodoru, bo Austriacy są już w trakcie realizacji pierwszej instalacji – podkreślił prezes KHK.

Do Krakowa, na zaproszenie miejskiej spółki, przyjechali także przedstawiciele z Brukseli. Krakowski Holding Komunalny chciałby pozyskiwać środki bezpośrednio w Komisji Europejskiej, dlatego szykuje się do otwarcia stałego przedstawicielstwa w Belgii.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta