Filmy w plenerze, pokazy specjalne. Off Camera powraca

Festiwal Off Camera zaprasza do kina plenerowego fot. Krzysztof Kalinowski

3 września startuje kolejna edycja festiwalu Off Camera. W programie konkursy, nowe sekcje i pokazy specjalne. Filmy będzie można oglądać w kinach i plenerze oraz online.

Autorskie filmy z całego świata, rozmowy, pytania i odpowiedzi otwierające kolejne wątki - a to wszystko w duchu powrotu do kin. W piątek startuje 14. edycja Mastercard Off Camera. Festiwalowe filmy i produkcje będzie można oglądać w Krakowie i platformie player.pl od 3 do 12 września.

Pokazy filmów odbędą się w Kinie pod Baranami, Kinie Kijów, Małopolskim Ogrodzie Sztuki, jak i w plenerze, m.in. w kinie samochodowym przy stadionie miejskim.

– Na plac Szczepański powróci tak lubiane Miasteczko Filmowe. W mieście pojawią się kina plenerowe, m.in. na Kazimierzu i na rynku Podgórskim. Nie zabraknie też kina samochodowego oraz cieszących się wielkim powodzeniem pokazów na barce rzecznej – wymienia Alicja Myśliwiec, rzeczniczka festiwalu.

Twórcy festiwalu zaznaczają, że przewodnikami po współczesnym świecie będą reżyserki i reżyserzy, którzy stawiają na mocne kino i nie boją się eksperymentów.

Nowe sekcje

Międzynarodowe jury zdecyduje do kogo trafi Nagroda Dominika Kulczyk Productions w wysokości 100 tys. złotych przyznawana w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych.

W Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi”. Polski reżyser Tomasz Wasilewski, projektantka kostiumów „Gry o tron” Gemma Jackson i producentka Lee Magiday ocenią filmy z całego świata i zdecydują, do kogo trafi Krakowska Nagroda Filmowa, czyli 25 tys. dolarów.

W programie festiwalu nie zabraknie sprawdzonych cykli, jak „Panorama”, „Festiwalowe Hity” czy „Amerykańscy Niezależni”. To jednak nie wszystko, bo widzowie mogą liczyć również na nowe sekcje.

– Melodramaty pokazywane w ramach tegorocznej, specjalnej sekcji „Miłość na mózgu” podważają opresyjne wzorce, wchodzą w grę z konwencjami tradycyjnego kinowego romansu, wciąż prezentując pełen zwrotów akcji, wybuchowy, ale i dostarczający wzruszeń emocjonalny rollercoaster pary głównych postaci – informuje Myśliwiec.

Wśród nowych sekcji znalazła się również tematyka dotycząca kryzysu. Jego charakter i reakcje na niego spróbują uchwycić filmy zgromadzone w ramach sekcji „Kryzys nie jedno ma imię”. Natomiast sekcja „Nordyckie Horyzonty” ma przybliżyć festiwalowej publiczności kinematografie norweską i islandzką.

– Przygotowana we współpracy z zainicjowaną z Fundacją Anji  Rubik Sexed.pl oraz polską edycją magazynu „Vogue” – specjalna sekcja festiwalu i filmy pokazywane w ramach sekcji „Wolność, równość, solidarność” rozprawiają się z nienawiścią na tle seksualnym, płciowym i etnicznym. Nie tyle upominając się grzecznie o tolerancję – twór cokolwiek dyskusyjny i zakładający podział na tych „lepszych” i „gorszych”, ale podważając same normy kulturowe regulujące szkodliwe i wykluczające zasady „normalności” – mówi rzeczniczka festiwalu.

Nie tylko kino, ale i seriale

W programie nie zabraknie propozycji poświęconych serialom. SerialCon 2021 będzie efektem połączenia sił serwisu player.pl i SerialConu.

Wydarzenie potrwa od 04 do 08 września w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, na placu Szczepańskim i w przestrzeni online. Przewodnim motywem tegorocznych dyskusji będą polskie seriale – ich obecny rozkwit, różnorodność oraz kierunki, w jakich idą twórcy, wymyślając i produkując kolejne sezony.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie Off Sceny i rozmów w ramach Off Camera Pro Industry.