Finał WOŚP. Jaką kwotę udało się zebrać w Krakowie?

Sztab WOŚP mieścił się w Starej Zajezdni. fot. mat.prasowe WOŚP w Krakowie

Za nami 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że dzięki krakowskim sztabom na konta Fundacji wpłynie prawie 2,5 mln zł.

Motoorkiestra, morsowanie, gra miejska, hejnał mariacki z dachu Tauron Areny, swiatełko do nieba w wykonaniu strażaków, budynki i obiekty podświetlone na czerwono. Tak wyglądał niedzielny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie.

– Ze wstępnych wyliczeń wynika, że dzięki krakowskim sztabom na konta Fundacji WOŚP wpłynie około 2 495 000 złotych. Tyle właśnie pieniędzy trafiło do orkiestrowych puszek krakowskich sztabów - zarówno tych tradycyjnych tekturowych, jak i do e-Skarbonek, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Krakowianie dodatkowo tworzyli mnóstwo swoich indywidualnych e-Skarbonek, z których pieniądze także zasilą orkiestrowe konta. Tylko do siedziby Sztabu, który tego dnia korzystał z gościny Starej Zajezdni Kraków by deSilva wolontariusze dostarczyli niemal 800 tysięcy złotych – informuje Piotr Błoński, szef sztabu WOŚP przy Gazecie Krakowskiej.

Orkiestra dalej gra!

Teraz krakowskie sztaby czeka praca związana z rozliczeniem sztabu oraz oczekiwanie na potwierdzenie z banków, jaka kwota została zebrana podczas 29. Finału WOŚP w Krakowie.

– Kwota niemal 2,5 miliona złotych, którą uzbierano w Krakowie oczywiście nie jest ostateczna. Będzie większa przynajmniej o kilkaset tysięcy złotych. Do 14 lutego potrwają aukcje Allegro, które zostaną podsumowane dopiero po ich zakończeniu. Na gorących aukcjach wciąż można wylicytować niesamowite rzeczy. Wkrótce zakończą się hitowe aukcje, w których do wylicytowania jest kolacja z Robertem Makłowiczem (na ten moment 20,3  tys. zł), zabytkowy motocykl z 1958 roku (16,7  tys. zł), medal za zdobycie Pucharu Polski przez Cracovię (5,7 tys. zł) czy trening biegowy z Maciejem Stuhrem (3,9  tys. zł) – dodaje Błoński.

„Chcemy być razem”

W poniedziałek Jurek Owsiak, prezes fundacji WOŚP poinformował, że kwota deklarowana 29. finału wynosi 127 495 626 złotych.

–  Już teraz możemy powiedzieć, że za te pieniądze zrealizujemy zakup najnowocześniejszych urządzeń. Pokazaliśmy to, z czego powinniśmy być znani na całym świecie: z solidarności, z tego, że chcemy być razem. Okazuje się, że ludzie po prostu chcieli być ze sobą – powiedział Owsiak.