Seans w planetarium, spacer detektywistyczny. Muzea, teatry i centra kultury grają z WOŚP

W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną w Krakowie zabraknie koncertów w ramach finału WOŚP. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ten weekend 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Krakowskie instytucje kultury ponownie grają z orkiestrą. W tym roku przygotowały m.in. zaproszenia, gadżety czy vouchery.

„Gramy z głową” – to główne hasło tegorocznego finału WOŚP. Moc czerwonych serduszek – chociaż ze względu na pandemię w nieco zmienionej formie – opanuje Polskę już w najbliższa niedzielę, 31 stycznia.

Tym razem WOŚP zbiera fundusze na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Do wspólnej gry z orkiestrą włączają się również krakowskie instytucje kultury. W licznych aukcjach można licytować m.in. zaproszenia, vouchery, wejściówki, albumy.

Zwiedzanie i sesje zdjęciowe

Wśród propozycji nie brak możliwości zwiedzanie wystawy szopek krakowskich i Pałacu Krzysztofory wspólne z dyrektorem Muzeum Krakowa Michałem Niezabitowskim, profesjonalną sesję zdjęciową w Rydlówce czy kamienicy Hipolitów, jak i udział w Święcie Rękawki w roli średniowiecznego woja lub białki.

Muzeum Fotografii zaprasza do licytacji, której zwycięzca zostanie oprowadzony po nowo wyremontowanym oddziale przy ul. Józefitów 16.

– W naszej siedzibie każda zainteresowana osoba może zobaczyć, jaką drogę przechodzi obiekt muzealny od momentu, kiedy zostanie wpisany do inwentarza, czyli przyjęty do zbiorów, aż po ewentualny pokaz na wystawie – mówi Marek Świca, dyrektor MuFo.

Cała rozmowa >>> Za zamkniętymi drzwiami toczy się muzealne życie7 aukcji NCK

Chętni mogą wziąć udział w licytacji zestawów promujących czytelnictwo przygotowanych przez Bibliotekę Kraków, wydawnictw Bunkra Sztuki, katalogów i wejściówek do Galerii Zdzisława Beksińskiego i Galerii Jerzego Dudy-Gracza w Nowohuckim Centrum Kultury.

– Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest inny niż wszystkie – dlatego zamiast zaproszenia na tradycyjny koncert na Scenie NCK serdecznie polecamy udział w 7 wyjątkowych aukcjach przygotowanych przez Nowohuckie Centrum Kultury – mówi Magdalena Gajoch z NCK.

Instytucja przygotowała m.in. licytację sesji portretowej u Adama Gryczyńskiego, oprowadzanie kuratorskie w Galerii Zdzisława Beksińskiego, naukę pierwszego tańca, indywidualne warsztaty w Pracowni Graficznej, trening z kalisteniki, lekcje nauki śpiewu oraz gry na fortepianie.

Seans w planetarium, bilety do kina i teatru

Swoje propozycje wydawnicze i wejściówki do Kina Sfinks i Galerii Huta Sztuki przygotował również Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida.

Teatr Łaźnia Nowa przygotował dla swoich widzów całoroczny voucher, Teatr Ludowy przekaże natomiast bilety na wybrane spektakle. Nie zabraknie propozycji dla młodszych krakowian, którzy chcą włączyć się w finał WOŚP. Teatr Groteska przygotował trzy pakiety związane z premierą przedstawienia „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”.

Krakowskie Biuro Festiwalowe proponuje natomiast bilety na wybrane wydarzenia, w tym m.in. Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej, Sacrum Profanum czy cykl Ice Classic.

Muzeum Inżynierii Miejskiej przygotuje natomiast warsztaty tematyczne oraz spacer tematyczny, seans w planetarium czy sezonowy bilet do Ogrodu Doświadczeń.

Szczegółowe informacje na oficjalnych stronach i profilach w mediach społecznościowych instytucji.

Spacer detektywistyczny

Wśród propozycji znalazł się również spacer detektywistyczny po Zwierzyńcu. Klub Kultury Przegorzały zachęca do udziału w licytacji zaproszeń na spacer śladami zabytkowych willi i dworów.

– Spacer detektywistyczny to połączenie zwiedzania z grą miejską, moderowaną przez licencjonowanego przewodnika. W czasie spaceru dzieci wcielają się w rolę tropicieli zagadek i wspólnie prowadzą śledztwo oparte na faktach historycznych – opowiada Weronika Ciągała z Klubu Kultury Przegorzały.

Charytatywny pokaz filmowy

Razem z WOŚP grają również kina KIKA i Agrafka. W wirtualnych salach odbędzie się charytatywny pokaz filmowy „120 uderzeń serca” w reż. Robin’a Campillo.

Od 29 do 31 styczni na platformie Mojeekino.pl pojawi się możliwość nabycia 48-godzinnego dostępu do filmu w cenie 15 zł.

Tropikalne rośliny na aukcji

Jak co roku do wspólnego, orkiestrowego grania dołącza również Uniwersytet Jagielloński. W tym roku po raz pierwszy siedzibą sztabu WOŚP będzie Pałac Śniadeckich w Ogrodzie Botanicznym UJ.

– Udostępniamy miejsce, tak potrzebne organizatorom, które w dobie pandemii musi spełniać obowiązujące obostrzenia – mówi Michał Węgrzyn, kierownik Ogrodu Botanicznego UJ. –Pracownicy Ogrodu Botanicznego przekazali w darze charytatywnym pięć wspaniałych roślin tropikalnych, które przez kilka, a nawet kilkadziesiąt lat były pieczołowicie doglądane i hodowane w szklarniach ogrodu.

Oprócz tego, UJ na aukcję internetową wystawił m.in. kopię rzeźby Kazimierza Wielkiego, dar rektora UJ prof. Jacka Popiela.

comments powered by Disqus