Muzeum Narodowe czeka na powrót widzów i planuje moc wystaw

W pandemicznym 2020 roku MNK udało się otworzyć m.in. ekspozycję fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Za nami trudny rok. Czekamy niecierpliwie, kiedy widzowie będą mogli do nas wrócić – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor MNK. W 2021 roku instytucja planuje m.in. otwarcie Muzeum Wyspiańskiego i wystaw poświęconych sztuce starożytnej, sztuce współczesnej oraz dizajnowi i architekturze.

Czekając na widzów

W 2020 roku oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie odwiedziło ponad 300 tys. osób. Dyrektor MNK ocenia, że jak na sytuację związaną z pandemią to bardzo dobra frekwencja.

– Kilka miesięcy otwarcia pozwoliło nam zgromadzić sporą grupę widzów. To pokazuje, że publiczność chce do nas wrócić tak szybko, jak będzie to możliwe. Pandemia to dla muzeów sytuacja bez precedensu. Musieliśmy błyskawicznie przestawić się na działalność internetową, zabezpieczyć podstawy finansowe funkcjonowania instytucji. Z samej sprzedaży biletów utraciliśmy 3 mln zł, nie mówiąc o stracie dochodów, które muzeum czerpie m.in. z wynajmów o charakterze komercyjnym – mówi Andrzej Szczerski.

Muzealne plany

Władze MNK z nadzieją patrzą w przyszłość i liczą, że w najbliższych miesiącach uda się zrealizować planowane przedsięwzięcia i przede wszystkim otworzyć swoje podwoje dla odwiedzających.

W tym roku instytucja dokona reorganizacji pięciu wystaw stałych, planuje również 30 wystaw czasowych i pokazów. Realizację wszystkich planów podyktuje jednak sytuacja epidemiczna w Polsce.

– Program wystaw jest bardzo bogaty, większość planowanych w 2021 roku ekspozycji koncentruje się na sztuce nowoczesnej – informuje Rafał Quirini – Popławski, zastępca dyrektora ds. działalności programowej.

Co Muzeum Narodowe przygotowało dla widzów? Prezentujemy propozycje najważniejszych wystaw 2021 roku.

Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej – Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich

W kwietniu w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich zostanie otwarta Galeria Sztuki Starożytnej. Założeniem wystawy jest ukazanie kompleksowego obrazu sztuki kultur starożytnych, na który złożą się obiekty ze zbioru pozyskanego przez księcia Władysława Czartoryskiego, obiekty z kolekcji MNK oraz kolekcji rodziny Potockich z Krzeszowic.

Dopełnieniem wystawy będzie kilkanaście artefaktów pochodzących ze zbiorów Instytutu Archeologii UJ stanie się dopełnieniem wystawy.

– Ekspozycja zyska zupełnie nową aranżację plastyczną, z turkusowym kolorem wokół gablot – zapewnia dyrektor MNK.

Gmach Główny: Galeria Sztuki Polskiej XX/XXI wieku

We wrześniu nastąpi otwarcie Galerii Sztuki Polskiej XX/XXI wieku. Dotychczas prezentowana kolekcja zostanie uzupełniona o nowe dzieła sztuki.

Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku; Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku

Sporo zmian czeka znajdująca się przy pl. Szczepańskim Kamienicę Szołayskich. Budynek zamieni się w Muzeum Designu i Architektury i stanie się zapowiedzią tego, co będzie się działo w przyszłości w budynku dawnego hotelu Cracovia.

– W centrum powstanie zupełnie nowa instytucja prezentująca dwie dziedziny, na których chcemy się skupić w najbliższych latach – mówi dyrektor MNK. Otwarcie dla widzów ma nastąpić w październiku.

Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku.

Wystawa zaprezentuje historię, a także współczesne dzieje polskiej architektury przez pryzmat pytań o to, czym jest i czym może być architektura oraz w jaki sposób można opisać relacje łączące ją z użytkownikami i otoczeniem. Ekspozycja zostanie podzielona na sześć sekcji odpowiadających sześciu tematom, w ramach których omówione zostaną wybrane polskie projekty i realizacje architektoniczne XX i XXI wieku.

Otwarcie wystawy jest planowane w październiku w Kamienicy Szołayskich.

Muzeum Wyspiańskiego

Muzeum Wyspiańskiego zostanie otwarte jesienią 2021 roku w budynku Europeum. Dyrekcja Muzeum Narodowego w Krakowie podkreśla, że kluczowymi inwestycjami są obecnie przebudowa hotelu Cracovia i remont Gmachu Głównego, dlatego konieczna była rezygnacja z budowy nowego obiektu.

4x Nowoczesność. Polskie Style Narodowe (lipiec 2021 – styczeń 2022)

MNK ma również w planach rozpoczęcie cyklu wystaw poświęconych historii nowoczesności. Wystawa „Polskie style narodowe” rozpoczyna cykl „4 × nowoczesność”, na który złożą się cztery wystawy w MNK w latach 2021–2024 poświęcone poszukiwaniu oryginalnych wzorców modernizacyjnych w sztuce, designie i architekturze polskiej XX i XXI wieku.

„Aleksander Kotsis. Odcienie realizmu”

Pierwszą w tym roku wystawą otwartą po lockdownie ma być ekspozycja „Aleksander Kotsis. Odcienie realizmu”. Wystawa ma potrwać od marca do czerwca 2021 roku w Kamienicy Szołayskich.

Monograficzna wystawa w MNK jest pierwszym tak kompleksowym pokazem twórczości Aleksandra Kotsisa od 1959 roku. Na ekspozycję, zorganizowaną w 185. rocznicę narodzin artysty, składa się ponad 120 obrazów olejnych oraz około 70 akwarel, rysunków i szkiców.

„Hokusai. Wędrując. Drzeworyty japońskie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”

W połowie lipca MNK chce zaprezentować widzom drzeworyty japońskie autorstwa Hokusai Katsushika, znajdujące się w muzealnej kolekcji. Wystawę „Hokusai. Wędrując…” będzie można zobaczyć w Gmachu Głównym na pierwszym piętrze. Wystawa twórczości Katsushiki Hokusaia (1760–1849) zostanie pokazana w kontekście wędrówek dosłownych – jako przemieszczanie się mistrza po terenach Japonii – a jednocześnie „podróży” artystycznych, związanych z nieustannym poszukiwaniem prawdy w obrazie.

„Ursula von Rydingsvard” – Gmach Główny (wrzesień 2021 – luty 2022)

Początkiem września muzeum chce zaprezentować odwiedzającym dzieła Ursuli von Rydingsvard. Artystka jest znana przede wszystkim ze swoich monumentalnych rzeźb prezentowanych w przestrzeni publicznej. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach, m.in. w Metropolitan Museum of Art, Museum of Modern Art, Whitney Museum of American Art, Brooklyn Museum czy Walker Art Center.

„Joachim Lelewel. Dzieło rytownika polskiego”

Wystawa zostanie otwarta w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach we wrześniu. Twórczość graficzna Lelewela jest nadal nieznana. Kluczem ekspozycji będzie kolekcja 230 matryc graficznych Lelewela, zakupiona przez MNK w 1897 roku od Wisławy Jadwigi Russockiej, bratanicy Joachima.