Fundacja „Zróbmy sobie Kraków” mecenasem nowego muralu „Wiosna” autorstwa artysty Mikołaja Rejsa

Fundacja „Zróbmy sobie Kraków” została mecenasem nowego muralu autorstwa Mikołaja Rejsa – uznanego krakowskiego artysty street artu. Współpraca zaowocowała powstaniem pracy zatytułowanej „Wiosna”, którą można oglądać na ścianie budynku przy ulicy Dworcowej 3 w Krakowie.

Mural jest wspólną inicjatywą Fundacji i artysty. Projekt powstał z potrzeby wprowadzenia do przestrzeni publicznej sztuki, która nie tylko cieszy oko, ale niesie ze sobą ważne społeczne przesłanie.

„Współpraca z Mikołajem Rejsem to dla nas naturalny wybór – jego wrażliwość, symbolika i styl idealnie wpisują się w misję Fundacji. Zależało nam, żeby mural był czymś więcej niż tylko obrazem – żeby niósł znaczenie, opowiadał o wartościach bliskich miastu i  mieszkańcom. To nasz symboliczny gest – dla Krakowa, dla ludzi, którzy tworzą jego codzienność” – mówi przedstawiciel Fundacji „Zróbmy sobie Kraków”.

Mural „Wiosna” to kobiece uosobienie dobra, siły i troski o innych. Postać, zainspirowana księżniczką Wandą, wysiewa nasiona – z których wyrastają kwiaty symbolizujące wartości społeczne: solidarność, empatię, odpowiedzialność. Kompozycja odwołuje się zarówno do lokalnej tradycji, jak i do idei oddolnych działań na rzecz wspólnej przestrzeni, takich jak guerrilla gardening.

„Zależało mi na tym, by ten mural miał wymiar symboliczny i niósł ze sobą ważne wartości. Opowiada o tym, że dobro może kiełkować wszędzie – kobiece uosobienie Wiosny, ubrane w strój inspirowany ludową tradycją krakowską, nawiązuje do postaci księżniczki Wandy, która sieje kwiaty, tworząc miejskie łąki kwietne. Wanda to duch społeczniczki – pomaga starszym, ratuje zwierzęta w potrzebie, to także ratownicy, którzy narażają życie, by ocalić innych. To hołd dla każdego, kto niesie pomoc bez względu na okoliczności. Dzięki wsparciu Fundacji mogłem w pełni zrealizować tę wizję” – mówi artysta Mikołaj Rejs.

Fundacja „Zróbmy sobie Kraków” nie po raz pierwszy wspiera działania twórcze i prospołeczne w przestrzeni miejskiej. Tym razem – wspólnie z artystą – stworzyła pracę, która jest zarazem hołdem dla cichych bohaterów codzienności, jak i zaproszeniem do refleksji nad tym, czym jest współodpowiedzialność i współczesne bohaterstwo.

Patronami muralu są Spółdzielnia Kabel, Ramirent, Nonames.


O fundacji „Zróbmy sobie Kraków”
Fundacja „Zróbmy sobie Kraków” powstała z potrzeby społecznego zaangażowania. Jej założyciele chcą kreować nową, proaktywną postawę wśród mieszkańców i mieszkanek Krakowa, w myśl zasady: „jeśli masz odwagę o czymś marzyć, miej odwagę to zrobić!”.

Kraków – w ich poczuciu – to coś więcej niż historyczne mury i zabytki. To przede wszystkim społeczność ludzi z pasją i wizją, którzy chcą wspólnie pracować nad tym, aby miasto było nowoczesne, otwarte i zrównoważone. Fundacja wspiera finansowo i organizacyjnie inne podmioty z Krakowa i okolic, pozwalając im na realizację ważnych projektów społecznych.

Więcej informacji o fundacji można znaleźć na stronie internetowej: www.zrobmysobiekrakow.pl oraz na Facebooku i Instagramie.