Fusy z kawy zamiast soli i piasku? ZZM eksperymentuje

fot. ZZM/Facebook
Zarząd Zieleni Miejskiej podjął się eksperymentu, który polega na zastąpieniu soli i piasku do posypywania dróg, fusami z kawy. Jakie są tego korzyści?
– Zainspirowani przez lwowian podejmiemy się eksperymentalnie użycia fusów z kawy do zimowego utrzymania dróg w jednym z naszych parków. Prosimy wszystkie krakowskie kawiarnie, jeśli mają ochotę wziąć udział w tym eksperymencie o kontakt z nami – poinformował ZZM na swoim profilu Facebook.

Dyrektor ZZM Piotr Kempf dodał, że pierwsze ścieżki zostaną posypane kawą w Parku Lotników Polskich w Czyżynach. Do akcji włączyło się już kilkanaście kawiarni. 

– Na taki nietypowy pomysł wpadła doradczyni burmistrza Lwowa Iryna Orszak. Dowiedziała się o nim z internetu i postanowiła spróbować zastosować kawę do posypywania ośnieżonych chodników w zastępstwie piasku i soli. Do współpracy przy projekcie zgłosiło się kilka kawiarni, które przekazały kilkadziesiąt kilogramów fusów. Zalet takiego rozwiązania jest kilka: wykorzystanie odpadów, poprawa jakości gleby, ochrona psich łap oraz aromat dodający energii spacerowiczom – czytamy o genezie eksperymentu na blogu o ekologii Green Projects, skąd inspiracje zaczerpnął ZZM.

comments powered by Disqus