Pierwsza w Polsce tak ekonomiczna i ekologiczna uprawa w kontenerze

fot. materiały prasowe/UR

W ramach współpracy spółek Hydropolis oraz EQ Development z Uniwersytetem Rolniczym została zbudowana pierwsza w Polsce, modułowa uprawa hydroponiczna z systemem kontroli warunków uprawy, innymi słowy, kontener uprawowy.

Twórcami dzieła jest zespół pracowników naukowych trzech wydziałów: rolniczo-ekonomicznego, biotechnologii i ogrodnictwa oraz inżynierii produkcji i energetyki.

Mieszcząca się w 12-metrowym kontenerze morskim uprawa niskich warzyw liściastych i ziół może być prowadzona w prawie każdym miejscu na Ziemi, przez cały rok, zużywając przy tym mniej wody w porównaniu do tradycyjnego szklarniowego lub gruntowego systemu uprawy.

Lampy LED – jedyne źródło światła, o odpowiednio dobranym promieniowaniu decydują o wielkości i jakości plonów oraz tempie wzrostu rośliny. – Jest to pierwszy w Polsce kontener uprawowy zbudowany we współpracy Uniwersytetu Rolniczego i firmy Hydropolis, wsparty finansowo w programie „Bon na Innowacje”. To bardzo innowacyjny projekt, który powstał dzięki połączeniu pasji, wiedzy, kreatywności i doświadczenia naukowców z zakresu rolnictwa, ogrodnictwa i inżynierii mechanicznej i stanowi spełnienie wizji i pozytywnej ambicji inwestora – mówi dr hab. inż. Tomasz Zaleski.

– Poprzez tę uprawę, Hydropolis odpowiada na problemy świata, z którymi będziemy się mierzyć (przeludnienie, susza, zanieczyszczenie środowiska). Przez swoją mobilność oraz oszczędność wody innowacja pozwala na lokalną uprawę w miejscach nieprzystosowanych, np. centrach miast, jednocześnie ograniczając emisję zanieczyszczeń wywoływaną przez transport – dodaje Anna Węgiel z firmy Hydropolis.

– Kontener uprawowy został zbudowany na bazie morskiego kontenera chłodniczego z automatyczną kontrolą temperatury atmosfery, dzięki czemu jest przystosowany do uprawy w niemal każdych warunkach klimatycznych, a jedynym ograniczeniem jest dostęp do energii elektrycznej i wody – wyjaśnia inżynier.

Naukowcy będą cały czas pracować nad ulepszeniem kontenera do uprawy we współpracy z Hydropolis. W celu dalszej pracy nad rozwijaniem i udoskonalaniem modułowego systemu uprawy, podpisano list intencyjny o współpracy nad tym projektem.comments powered by Disqus