GDDKiA obniża dopuszczalną prędkość na A4

fot. Sebastian Dudek

Od poniedziałku do piątku w godzinach między 6 a 18 na 15-kilometrowym odcinku A4 dopuszczalna prędkość została zmieniona na 110 km/godzinę. Ma to pomóc w usprawnieniu ruchu.

Zmiany zostały wprowadzone na odcinku od węzła Balice I do węzła Kraków Południe i ul. Kąpielowej. Obowiązują od 6 grudnia. Skąd taka decyzja?

– Wzrastające natężenie ruchu, tendencja do zakłócenia jego płynności i w konsekwencji tworzenie się zatorów drogowych, szczególnie w godzinach szczytu, skutkuje tym, że należało podjąć działania zapobiegawcze – tłumaczy Iwona Mikrut z GDDKiA.

Dyrekcja wraz z policją podjęła więc decyzję, aby wprowadzić ograniczenie prędkości do 110 km/godzinę i ustawieniu znaków ostrzegawczych o zatorach drogowych.

– Celem zmian jest wyhamowanie pojazdów przed końcem kolejki oczekujących na pasach ruchu oraz ostrzeżenie ich o częstych zatorach drogowych – mówi Mikrut.

GDDKiA uważa, że pozwoli to na zminimalizowane występujących zdarzeń drogowych.  – Wprowadzone ograniczenie prędkości pozwoli na zmniejszenie dysproporcji prędkości pomiędzy pojazdami, nagłego przyspieszania i  hamowania, co w efekcie powinno poprawić przepustowość i płynność ruchu – stwierdza przedstawicielka Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na tym nie koniec. – Na wiosnę 2020 roku dla poprawy bezpieczeństwa ruchu w rejonie węzłów planujemy dokonanie korekt w oznakowaniu poziomym, w rejonie pasów włączeń na wszystkich węzłach. Planowane jest wydłużenie pasa wyłączenia dla relacji Rzeszów – Zakopane na węźle Kraków Południe – informuje Iwona Mikrut.

Wprowadzone zmiany i ich efektywność ma być na bieżąco monitorowana przez GDDKiA i policję.

comments powered by Disqus