Glony i brud w basenach na Zakrzówku. Czy tak już zostanie?

fot. Udostępnione za wiedzą i zgodą autora

Na Facebooku krążą od wczoraj zdjęcia z pływających basenów na Zakrzówku, w których widać mnóstwo glonów. Zdaniem Akcji Ratunkowej dla Krakowa to sytuacja, którą można było przewidzieć i kolejny argument przeciwko prowadzonej inwestycji. ZZM uspokaja, że baseny będą na bieżąco czyszczone.

Zdjęcia basenów zostały w poniedziałek opublikowane na Facebooku Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Poza porcją pływających śmieci można w nich zobaczyć m.in. glony i zazielenione dna nowych zbiorników.

– Prezydent wychwalając obiekt podkreślił jego wyjątkowość w skali europejskiej. Fakt. Wszystkie czynne i używane baseny na świecie mają zapewnioną wymianę wody. Te na Zakrzówku, a przeznaczone dla niepływających - takiej wymiany nie mają. Ich dna są wykonane z płyt z tworzywa z małymi otworkami, a boki są niskie i nie zapewniają wymiany wody, bo to zbiornik wody stojącej, a nie przepływowej. Skutek był łatwy do przewidzenia. Baseny porosły glonami i gromadzą brud, choć jeszcze nie zostały otwarte – czytamy na profilu ARdK.

Aktywiści ARdK od początku sprzeciwiają się budowie parku Zakrzówek w wersji realizowanej przez miasto, zarzucając m.in. niszczenie przyrody, zbyt dużą skalę inwestycji czy niefunkcjonalne rozwiązania.

ZZM: to jeszcze budowa

Zarząd Zieleni Miejskiej, odpowiadając na opublikowane zdjęcia, podkreśla, że Zakrzówek jest wciąż placem budowy. – Baseny podwieszane wykonane zostały poprawnie, zgodnie z projektem. Niecki mają zapewnioną odpowiednią cyrkulację wody, boczne ściany są całkowicie ażurowe, co zapewnia stałą wymianę wody, która w basenach jest wodą naturalną, niechlorowaną. Baseny w tym momencie nie są używane, dlatego widoczny na ich dnie osad to naturalne zjawisko porastania glonami występującymi w tego rodzaju zbiornikach wodnych – stwierdza ZZM.

Urzędnicy podkreślają, że w momencie uruchomienia kąpieliska na terenie basenów wprowadzona zostanie odpowiednia instrukcja obsługi kąpieliska, która obejmować będzie zarówno ich codzienne czyszczenie jak i wynikające z przepisów prawa standardy dotyczące kąpielisk miejskich. – Otwarcie kąpieliska poprzedzone jest badaniami wody wykonywanymi przez sanepid, tak jak ma to chociażby miejsce każdego roku na kąpielisku w Parku Bagry Wielkie. Badania w trakcie sezonu prowadzone są cyklicznie, tak aby na bieżąco monitorować stan i jakoś wody – czytamy w oświadczeniu.

Zgodnie z deklaracjami, niecki basenowe mają być codzienne czyszczone przez odkurzacz do czyszczenia zbiorników wodnych a ewentualne zanieczyszczenia usuwane będą również ręcznie.

– Pojawiające się w mediach społecznościowych informacje na temat wadliwego wykonania niecek basenowych są nieprawdziwe i nie mogą być odnoszone do przyszłych warunków, jakie panować mają na kąpielisku. W chwili obecnej ruch wody w nieckach basenowych jest na minimalnym poziomie, ze względu na toczące się prace nie są one codziennie czyszczone a na wygląd wody na powierzchni wpływ mają również nanoszone chociażby z wiatrem zanieczyszczenia. W momencie funkcjonowania kąpieliska i wprowadzenia bieżącego utrzymania na jego terenie, jak i całego Parku Zakrzówek, takie sytuacje zostaną naturalnie wyeliminowane – pisze Zarząd Zieleni Miejskiej na Facebooku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki