Gruzin z podrobionym dokumentem zatrzymany w Balicach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W poniedziałkowy wieczór funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali na lotnisku 34-letniego cudzoziemca. Mężczyzna chciał wylecieć do Dublina, posługując się podrobioną irlandzką kartą pobytu.

Podczas kontroli obywatel Gruzji okazał dokument, który był w całości podrobiony. Cudzoziemiec nie posiadał także stosownych zezwoleń ani wiz, więc jego pobyt na terytorium RP był nielegalny.

W związku z zaistniałą sytuacją, 34-latek usłyszał zarzuty usiłowania przekroczenia granicy przy pomocy podstępu.

– Wobec obywatela Gruzji orzeczono karę grzywny, przepadek dowodu rzeczowego w postaci podrobionej na wzór oryginalnej irlandzkiej karty pobytu oraz pokrycie całości  kosztów postępowania sądowego. Dodatkowo na poczet kary zajęto 500 euro – czytamy w komunikacie straży granicznej.

Wydano również decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Obywatel Gruzji przez okres 2 lat nie będzie mógł wjechać na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen.

Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz dobrowolnie poddał się karze. Zgodnie z nakazem sądu został przetransportowany pod konwojem do jednego ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców na okres 3 miesięcy.