Historia Carmen opowiedziana na nowo. Opera Krakowska zaprasza na wyjątkową premierę

fot. Materiały prasowe

Już w najbliższy piątek (7 czerwca) w Operze Krakowskiej będzie miała miejsce premiera „Igraszek miłosnych Carmen”.

Historia Carmen to balet, bazujący na tańcu współczesnym z elementami tańca klasycznego. Spektakl podzielony jest na dwie części. Motywem przewodnim pierwszej jest muzyka Manuela de Falli El Amor Brujo. Widzowie poznają historię dzieciństwa Carmen, wzbogaconą opowieścią o burzliwych relacjach z matką i śmierci ojca. Część ta kończy się ślubem Carmen z Don Jose, który zostaje powołany do wojska.

Druga część „Carmen Suita”, skomponowana na kanwie popularnej opery „Carmen” G. Bizeta przez Rodiona Shchedrina, rozpoczyna się od wędrówki wojska i podróży. Dorosła Carmen zakochuje się w Escamillo, pomimo wcześniejszej relacji z Don Jose. W obliczu zdrady i ogromnej zazdrości Don Jose zabija Carmen, a także dezerteruje z wojska. Rozpoczyna się pogoń za dezerterem, którego na samym końcu udaje się schwytać i wymierzyć mu karę. W tle widzowie mogą obserwować niespełnioną miłość Micaelli do Don Jose, która stanowi uzupełnienie całej historii. Spektakl kończy się paralelą, w której symboliczną rolę odgrywa odchodzące wojsko: ukazuje zarówno koniec życia, jak i zamknięcie pewnego etapu.

Reżyserem spektaklu, a jednocześnie autorem choreografii jest Jacek Tyski. W tytułowej roli zobaczymy  Malikę Tokkozhinę i Agnieszkę Chlebowską.

Premiera „Igraszek miłosnych Carmen” 7 czerwca, o godz. 18.30 na Dużej Scenie Opery Krakowskiej.