Ile firm działa w powiecie krakowskim?

Powiat krakowski, to ludna, bo zamieszkana aż przez 280 tysięcy osób, gmina, która znajduje się w zachodniej części województwa małopolskiego. Co ciekawe, w skład powiatu nie wchodzi Kraków, który zgodnie z zasadami reformy terytorialnej z 1999 roku, funkcjonuje jako miasto-powiat. Ile firm działa w powiecie krakowskim? Jakie branże cieszą się największą popularnością?

 

Co trzeba wiedzieć o powiecie krakowskim?

Mimo tego, że gmina żyje nieco w cieniu Krakowa, to ma do zaoferowania bardzo dużo. Warto zwrócić uwagę między innymi na to, że to właśnie na terenie powiatu krakowskiego funkcjonuje największe lotnisko w Małopolsce: Kraków-Balice.

Gmina, która zajmuje obszar aż 1229 kilometrów kwadratowych, graniczy z ośmioma innymi powiatami: wielickim, myślenickim, wadowickim, olkuskim, chrzanowskim, proszowickim, miechowskim oraz z miastem-powiatem: Krakowem.

Ze względu na dużą liczbę wsi, gmin miejsko-wiejskich i miast, które znajdują się na terenie powiatu krakowskiego, trzeba zwrócić też uwagę na dużą liczbę osób przypadającą na jeden kilometr kwadratowy: 227. Deklarowany stopień urbanizacji wynosi 18%, a łączny udział gruntów ornych to około 60%.

Powiat krakowski ma także dużo do zaoferowania turystom. Znajduje się tu Ojcowski Park Narodowy, a także kilka parków krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody, w tym:

●         Dolinki Krakowskie,

●         Rudniański Park Krajobrazowy,

●         Dolina Bolechowicka,

●         Dolina Kluczwody,

●         Tenczyński Park Krajobrazowy,

●         Dolina Szklarki,

●         Zimny Dółm

●         Kajasówka.

Powiat krakowski może pochwalić się też świetnie rozwiniętą siatką komunikacyjną w osi wschód-zachód oraz północ-południe. Sercem ekosystemu jest oczywiście autostrada A4, która przecina gminy Zabierzów, Liszki i Krzeszowice. Duże znaczenie ma też sieć dróg krajowych: DK7, DK44, 79 i 94.

Powiat jest też dobrze skomunikowany ze stolicą Małopolski. Do Krakowa można dojechać koleją, podróżując na trasach: Kraków-Balice, Kraków-Zabierzów-Krzeszowice, Kraków-Słomniki, Kraków-Skawina. Powiat obsługuje MPK z siedzibą w Krakowie. Mieszkańcy mogą korzystać z atrakcyjnie wycenionego biletu aglomeracyjnego.

Wszystkie te uwarunkowania, a także bliskość Krakowa oraz dostęp do takich miast, jak Skawina, Skała i Krzeszowice, to świetne otoczenie dla biznesu. Wiele miejsc pracy generuje też lotnisko w Balicach, wokół którego powstało sporo usług dla podróżujących.

Co warto wiedzieć o biznesie w powiecie krakowskim?

Jeśli spojrzymy na Kraków i powiat krakowski jak na jeden organizm, to na tym terenie — zgodnie z danymi ALEO.com — znajduje się aż 152260 działalności gospodarczych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zdecydowanym liderem jest tutaj miasto Kraków.

Jak wynika z raportu (https://aleo.com/pl/infografiki/dane-firm-z-pow-krakowskiego)w stolicy województwa małopolskiego działa 122769 firm, co stanowi aż 80,6% działalności z tego obszaru. Rysuje się więc wyraźna dysproporcja między Krakowem a powiatem krakowskim. W drugim najbardziej ludnym mieście, Skawinie, działa 2662 firm, a podium zamykają Krzeszowice (1162).

W ostatnim kwartale przybyło aż 449 nowych firm. Większość z nich działa w następujących obszarach rynku:

●         usługi (70),

●         budownictwo, usługi, materiału budowlane (69),

●         edukacja, sport, rozrywka (53),

●         telekomunikacja i IT (31),

●         medycyna, farmacja, kosmetyki (29).

W swoim raporcie ALEO.com zwraca też uwagę na liczbę firm na kilometr kwadratowy. Tutaj również niezaprzeczalnym liderem jest miasto Kraków. Odnajdziemy tam aż 375 firm na 1 km², co przekłada się na 160 podmiotów na tysiąc mieszkańców.

Druga w zestawieniu ponownie jest Skawina. Na jednym kilometrze kwadratowym odnajdziemy 129 firm. Oznacza to, że na tysiąc mieszkańców przypada tu 109 przedsiębiorstw. Na najniższym stopniu podium plasują się Krzeszowice z wynikiem 68 firm na kilometr kwadratowy oraz 1162 firm na tysiąc mieszkańców.

Jeśli spojrzymy na wyniki firm z powiatu krakowskiego na tle województwa, jednak wyłączając z zestawienia miasto Kraków, to sytuacja Skawiny nie przedstawia się już tak dobrze. Liczba działających w mieście firm jest o wiele mniejsza, niż choćby w Tarnowie czy Nowym Sączu, co wynika zresztą z naturalnych uwarunkowań tego ośrodka miejskiego.

Jaka przyszłość czeka firmy w powiecie krakowskim?

Duże miasta wojewódzkie, a takim bez wątpienia jest zamieszkiwany przez 780 tysięcy osób Kraków, mają tendencje do drenowania pobliskich gmin. Trudno spodziewać się, aby któraś z sąsiadujących z nim miast nagle zaczęła przyciągać ogromną liczbę inwestorów.

Jeśli znajdujące się na terenie powiatu gminy odpowiednio wykorzystają swoje świetne położenie, a także dostęp do ważnych traktów komunikacyjnych oraz ogromny potencjał usług turystycznych, to ich przyszłość na pewno będzie rysować się w jasnych barwach.