Ile pieniędzy otrzymały od miasta krakowskie festiwale?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto opublikowało listę festiwali, które otrzymają dotacje na tegoroczne edycje.

Dotacje od miasta otrzymało łącznie osiem festiwali, w tym m.in. Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwal Kultury Żydowskiej czy Miesiąc Fotografii. Kwota przyznanych dotacji wyniosła łącznie ponad 2 mln zł.

Dotacji nie otrzymały natomiast takie wydarzenia jak m.in. Nowa Huta Alternative, Festiwal Kolorów czy FestivALT: Festiwal współczesnej sztuki żydowskiej i aktywizmu.

– Niestety w tym roku środki na konkurs przeznaczony dla festiwali były ograniczone. Komisja kierowała się kryteriami oceny merytorycznej, biorąc także pod uwagę dopasowanie konkretnego wydarzenia do danego konkursu, a także inne możliwości wsparcia niektórych inicjatyw – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor wydziału kultury urzędu miasta.

Kolejne dotacje?

Jeszcze w marcu mają się pojawić kolejne konkursy ofert dotyczące m.in. obchodów Roku Lema, wydarzeń organizowanych zarówno w księgarniach i kinach stacjonarnych (również w formie online), jak i w plenerze.

– Myślimy zwłaszcza o imprezach letnich organizowanych w bezpiecznej formule plenerowej, muzycznych, wspierających chóry i orkiestry półprofesjonalne a także realizujących zadania z zakresu edukacji kulturowej – wymienia Olesiak.

Pod dyktando epidemii

Warunki sposobu organizacji imprez będzie dyktować oczywiście sytuacja epidemiczna i panujące obostrzenia.

Dlatego też większość festiwali zakłada formę hybrydową. Taką zapowiadają już organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego, którego 61. edycja potrwa od 30 maja do 6 czerwca. Wydarzenie ma się odbyć równolegle w kinach i internecie.

Największe dofinansowanie od miasta otrzymały Krakowski Festiwal Filmowy i Festiwal Kultury Żydowskiej. Pierwszy z nich otrzymał dotację w wysokości 500 tys. zł, a drugi - 590 tys. zł.

W 2020 roku Festiwal Kultury Żydowskiej przez sześć miesięcy zorganizował 80 wydarzeń, które odbyły się głównie w internecie i zakończyły podczas święta Chanuka.

– Prolog był najlepszym z możliwych przygotowaniem do naszej jubileuszowej edycji, którą mamy nadzieję zorganizujemy już tak, jak poprzednie 29 edycji – w przestrzeni Kazimierza, z waszym udziałem. Doświadczenie Prologu nauczyło nas wielu nowych rzeczy i zobaczycie, że nasza jubileuszowa edycja będzie inna, niż poprzednie, ale znajdziecie w niej wszystko to, co najbardziej w FKŻ cenicie. 30. FKŻ będzie dedykowany Ogniowi – temu, który łączy i spotyka ludzi z całego świata, który daje ciepło, tworzy dom, karmi i rozświeca mroki – zapowiadają organizatorzy.

Festiwal Muzyki Polskiej otrzymał wsparcie w wysokości 260 tys. zł, Miesiąc Fotografii w Krakowie 250 tys. zł, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima 230 tys. zł, a Cracow Art Week KRAKERS 2021 – 140 tys. zł.

Na liście beneficjentów znalazły się również Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej (30 tys. zł) i Festiwal Filmu Niemego (25 tys. zł).

Nowa forma wsparcia

– W tym roku planujemy testowanie nowej formy wsparcia festiwali opartej na idei solidarności i współdzielenia zasobów. Część festiwali podejmie współpracę z miejskimi instytucjami kultury – zapowiada Katarzyna Olesiak, dyrektor wydziału kultury urzędu miasta.