Ilu Ukraińców korzysta z bezpłatnej komunikacji? Są szacunki

fot. Krzysztof Kalinowski

30% skontrolowanych w pojazdach komunikacji miejskiej kursujących po centrum to uchodźcy z Ukrainy – wynika z szacunków Zarządu Transportu Publicznego. Ogólnie to 10% wszystkich kontrolowanych pasażerów (min. 27 tys.).

Decyzją władz miasta osoby, które po 24 lutego uciekając przed wojną przekroczyły granicę z Polską, mogą jeździć autobusami i tramwajami w Krakowie bezpłatnie.

Zapytaliśmy Zarząd Transportu Publicznego, czy kontrolerzy notują, ile osób korzysta z takiej formy pomocy. – W centrum jest to około 30% skontrolowanych, a w całym mieście ok. 10% – mówi Sebastian Kowal, rzecznik prasowy ZTP. Kowal zastrzega, że informacje te oparte są wyłącznie na informacji kontrolerów.

Obyło się również bez poważniejszych incydentów związanych z chęcią wykorzystania sytuacji do darmowych przejazdów. – Staraliśmy się pomóc tym ludziom, a nie ich karać – podkreśla Sebastian Kowal.

Przedłużony czas

W krakowskim biuletynie informacji publicznej zmieszczony został projekt uchwały przedłużającej uprawnienia do bezpłatnych podróży dla uchodźców do końca kwietnia.

Ocenia się, że wprowadzenie (…) uprawnień do bezpłatnych przejazdów środkami Komunikacji Miejskiej w Krakowie, realizowanej na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, dla obywateli Ukrainy może skutkować nieuzyskaniem możliwych dochodów do budżetu Miasta w kwocie ok. 4,5 mln zł – czytamy w uzasadnieniu.

Bezpłatny przejazd jest możliwy po okazaniu zaświadczenia o przekroczeniu granicy po 24 lutego lub powiadomienia o nadaniu nr. PESEL od 16 marca. Zgodnie z informacjami magistratu do Krakowa przybyło już 150 tys. osób.

comments powered by Disqus