Jak dzięki budżetowi obywatelskiemu zmienia się Kraków

Wystawa budżetu obywatelskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Plac zabaw w parku Jordana, organizacja potańcówki na rondzie Mogilskim czy zagospodarowanie zalewu Bagry – to niektóre projekty z poprzednich edycji zaprezentowane podczas plenerowej wystawy budżetu obywatelskiego.

– Wielu mieszkańców nie wie, że na przykład zieleniec na Krowodrzy Górce, który codziennie mijają w drodze do pracy czy szkoły, został wykonany w ramach budżetu obywatelskiego. Chcemy pokazać krakowianom, jak wiele rzeczy powstało właśnie dzięki niemu – tłumaczy Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Krakowa.

Miejscy urzędnicy zdecydowali się na umieszczenie w dwudziestu punktach Krakowa wystawy ilustrującej wybrane, zrealizowane zadania z minionych edycji. Konstrukcje reklamowe znajdują się m. in. przy teatrze Bagatela, na dolnej płycie ronda Mogilskiego czy przy ul. Wrocławskiej.

Wśród reklamowanych projektów są zarówno te wykonane za kilka milionów złotych – takie jak zagospodarowanie zalewu Bagry czy nowe oświetlenie na alei Róż, jak i drobne zadania: modernizacja poczekalni w szpitalu, montaż samoobsługowej stacji naprawy rowerów na Prądniku Białym.

– Staraliśmy się przede wszystkim na przykładach pokazać różnorodność realizowanych projektów, bo budżet obywatelski to nie tylko place zabaw, chodniki, czy skwerki, ale też zakup instrumentów dla zespołu muzycznego, wyposażenie poczekalni w przychodni zdrowia, by pacjentom było wygodniej czekać na wizytę u lekarza, czy ciekawe warsztaty. Liczymy, że dzięki zaprezentowaniu konkretnych przykładów, jak budżet obywatelski zmienia miasto, mieszkańcy wezmą udział w zbliżającym się głosowaniu i już zaczną się zastanawiać, jaki projekt zgłosić w przyszłym roku – dodaje Monika Chylaszek.Tomasz Pytko, jeden z ambasadorów budżetu obywatelskiego chwali pomysł urzędników. – Uważam, że wyjście w przestrzeń miejską z takim pozytywnym komunikatem i pokazaniem zmian jest bardzo dobre. Dopiero po kilku edycjach naszego budżetu pojawiły się informacje o miejscach, projektach, które zostały zrealizowane z pieniędzy budżetu – mówi.

Ambasador podkreśla, że w kwestii budżetu jest jeszcze wiele do nadrobienia. – Musimy dotrzeć do mieszkańców w konkretny i skuteczny sposób, aby frekwencja nie była żenująco niska – dodaje Tomasz Pytko.

Głosowania na projekty w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego rozpocznie się w sobotę 28 września i potrwa do poniedziałku 7 października. Swój głos będzie można oddać m. in. przez internet na stronie budżet.krakow.pl.