Jak zapewnić bezpieczny dom osobie starszej?

Dom to miejsce, w którym koncentruje się zwykle większa część dnia seniora. Powinien on czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo, a także móc zaspokoić wszystkie swoje potrzeby – od tych najbardziej podstawowych, jak sen czy jedzenie, aż po aktywność społeczną i ruch.

Starzenie się wiąże się z utratą sprawności fizycznej, prowadzącą do ograniczeń w poruszaniu się i pogorszenia koordynacji ruchowej, co zwiększa prawdopodobieństwo upadków i dotkliwych urazów. Dla osoby starszej upadek to znacznie poważniejsze zagrożenie, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Postępująca z wiekiem utrata gęstości mineralnej kości sprawia, że zdecydowanie łatwiej dochodzi do złamań, także tych rozległych i trudnych do zaopatrzenia. Najczęstsze są jednak urazy głowy, niosące za sobą równie poważne zagrożenia. Spowodowane są zaburzeniami równowagi i zawrotami głowy, często występującymi w podeszłym wieku. Dodatkowo osłabienie siły mięśni i pogorszenie sprawności ruchowej sprzyja trudnościom związanym z chodzeniem oraz z wykonywaniem podstawowych czynności. Problemem może być wychodzenie z głębokiej wanny czy poruszanie się po schodach, co przy zaburzeniach koordynacji i równowagi lub skłonności do omdleń naraża seniora na groźne wypadki we własnym domu.

Jak wyposażyć dom osoby starszej?

Bezpieczny dom dla osoby starszej, to przede wszystkim budynek, który uwzględnia jej specjalne potrzeby, a także wychodzi naprzeciw występującym w podeszłym wieku trudnościom z poruszaniem i pogorszeniem się zmysłów. Przestrzeń wokół seniora powinna być pozbawiona barier architektonicznych, takich jak wysokie progi czy wąskie drzwi. W razie konieczności możliwe powinno być także swobodne przemieszczanie się na wózku. Pomieszczeniem, które w szczególności powinno uwzględniać potrzeby i problemy osób starszych jest łazienka. Najlepiej, jeśli jest wyposażona w prysznic, z odpływem w posadzce i bez wyodrębnionego brodzika, co zmniejsza ryzyko potknięcia. Warto również, aby znajdowało się pod nim siedzisko, umożliwiające kąpiel w wygodnej pozycji. Łazienka powinna być również wyposażona w maty antypoślizgowe oraz uchwyty ułatwiające wstawanie i przemieszczanie się. Przystosowanie kuchni do potrzeb osoby starszej wymaga, aby blaty były umieszczone na odpowiedniej wysokości, a szafki kuchenne łatwo dostępne. Reguła ta dotyczy również pozostałego umeblowania. Łóżko, w razie konieczności, powinno umożliwiać swobodne przesiadanie się z i na wózek. Dodatkowo zadbać należy o odpowiednie oświetlenie. Odpowiedzialną inwestycją są również czujniki dymu i zalania.

Opaska monitorująca stan seniora

W przypadku wypadków domowych osób starszych, zwłaszcza tych mieszkających samodzielnie, podstawowy problem stanowi szybkie powiadomienie odpowiednich służb. Dobrym rozwiązaniem tej kwestii jest wyposażenie seniora w osobiste urządzenie, umożliwiające wezwanie pomocy. Funkcję taką oferuje elektroniczna opaska Comarch Opaska Życia, posiadająca dedykowany przycisk SOS. Dzięki temu możliwe jest wezwanie pomocy z dowolnego miejsca w domu, niezależnie od bliskości telefonu i bez potrzeby wybierania numeru. Dodatkowo bransoletka wyposażona jest w lokalizator, umożliwiający dokładne namierzenie noszącej ją osoby. Ponadto bransoletka posiada szereg innych funkcji, takich jak przycisk do wykonania połączenia telefonicznego z numerem bliskiej osoby, ułatwiający utrzymanie stałego kontaktu, oraz monitorowanie tętna, dzięki któremu można rozpoznać podstawowe zaburzenia pracy serca, przede wszystkim tachykardię i bradykardię. Dla opiekunów osób starszych została przygotowana bezpłatna aplikacja mobilna Comarch Opaska Życia, dostępna do pobrania w sklepie Google PlayApp Store. Oferuje ona funkcję zdalnej opieki nad osobą starszą, umożliwia podgląd dokładnej lokalizacji, akcji serca, czy wykonywanych połączeń, na przykład za pomocą przycisku SOS.

Opaska Życia Comarch to idealny prezent na Dzień Babci i Dziadka. Z jej pomocą otoczenie ukochanych seniorów opieką będzie proste i wygodne.

Opaska Życia dostępna jest również na Allegro.

comments powered by Disqus