Jest umowa na rozbudowę węzła autostradowego z "zakopianką"

Węzeł A4 z fot. GDDKiA

W 2025 roku powinna rozpocząć się przebudowa węzła autostradowego Kraków Południe. W środę została podpisana umowa na zaprojektowanie niezbędnej dokumentacji.

Konsorcjum firm MPRB, Mosty Kraków oraz MP Infra podpisały w środę umowę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy węzła Kraków Południe z „zakopianką”. Kontrakt opiewa na kwotę prawie 1,6 mln złotych.

Większa przepustowość

– Inwestycja w węzeł Kraków Południe jest elementem szerszego planu polegającego na udrożnieniu ruchu na obwodnicy Krakowa i dlatego tak bardzo zależy nam na czasowym i rzetelnym wykonaniu prac przez firmę projektową – powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. Dodał, że to ważny punkt na komunikacyjnej mapie kraju, a nie tylko regionu.

Szef resortu stwierdził, że realizacja dużych inwestycji infrastrukturalnych na terenie Małopolski, jak rozbudowa autostrady do trzech pasów ruchu, powstawanie północnej obwodnicy Krakowa i kontynowanie budowy trasy S7, przybliża nas do chwili, kiedy „mieszkańcy miasta będą mogli odetchnąć z ulgą”.

Prace mają rozpocząć się w 2025 roku

Same prace budowlane na węźle autostradowym mają rozpocząć się w 2025 roku. Będą polegać na rozbudowie łącznicy autostrady z kierunku Katowic i Rzeszowa w stronę Zakopanego, a także budowy estakady i ronda na skrzyżowaniu ulic Poronińskiej, Taklińskiego z ulicą Zakopiańską. W ramach inwestycji powstanie również przejście podziemne dla pieszych pod drogą krajową nr 7.

– Ten węzeł stanowił od dawna wąskie gardło na autostradzie A4 w kierunku Zakopanego. Teraz wreszcie doczeka się przebudowy, która była konieczna ze względu na przepustowość, ale również z uwagi na bezpieczeństwo – powiedział Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA.

Dodał, że po realizacji inwestycji (w 2026 roku) ruch tranzytowy będzie bezkolizyjnie wyprowadzany z autostrady. – Zostaną usunięte skrzyżowania z ruchem lokalnym, które wstrzymują przepustowość na kierunku z Krakowa do Zakopanego i na odwrót – podkreślił.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus