Jest zgoda na budowę ronda przy Bonarce

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pod koniec marca została wydana decyzja, która otwiera drogę do budowy ronda u zbiegu ulic Puszkarskiej i Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Centrum Handlowe Bonarka, biurowce w jego sąsiedztwie, nowe osiedle mieszkaniowe, planowane połączenie z Łagiewnikami pod estakadą – powodów, dla których ruch na ul. Przyjaźni Polsko-Węgierskiej wzrasta i będzie wzrastał, jest całkiem sporo.

Krokiem w stronę usprawnienia przejazdu ma być rondo, które powstanie u zbiegu z ul. Puszkarską, tuż przy centrum handlowym. Początkowo plan był taki, by to zarząd dróg zajął się inwestycją, wówczas jeszcze urzędnicy zakładali przebudowę w formie tradycyjnego skrzyżowania. – Potem w sprawę włączył się deweloper, z którym mamy podpisaną umowę, i jest on właśnie na etapie starań o wydanie decyzji ZRID na budowę ronda – mówił nam w lutym Krzysztof Wojdowski z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Urzędnikom zależy na tym, by zmiany zostały przeprowadzone jak najszybciej, choć w przypadku umów z deweloperami terminy zależą od postępów inwestycji.

Sporo zmian

28 marca zapowiadana decyzja została wydana. Oprócz budowy samego ronda przewiduje też m.in. rozbiórkę nieczynnej sieci wodociągowej, budowę odcinków chodnika i drogi dla rowerów, oświetlenia ulicznego i kanalizacji. Potrzebna będzie też wycinka zieleni w sąsiedztwie skrzyżowania.

Projektanci przewidują rondo z jednym pasem ruchu o szerokości 5 m. Jego geometria musi pozwalać na ruch przegubowych autobusów. Piesi zyskają przejścia na każdym wlocie ronda, z azylami pomiędzy pasami ruchu. Rowerzyści natomiast – drogę dla rowerów po południowej stronie ronda i przejazdy bez krawężników:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie