Krakowskie CAS-y świętują jubileusz. W naszym mieście działa obecnie 46 centrów, w których mieszkańcy w wieku 60+ mogą nieopłatnie korzystać z różnego rodzaju zajęć artystycznych, edukacyjnych czy ruchowych.
Krakowskie Centra Aktywności Seniorów prowadzone są na zlecenie miasta przez organizacje pozarządowe.
Inicjatywa powstała sześć lat temu, ale ze względu na pandemiczne obostrzenia, okolicznościowe jubileuszowe spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele organizacji prowadzących centra, krakowscy seniorzy, przedstawiciele Rady Krakowskich Seniorów oraz miasta, mogło się odbyć dopiero teraz, 4 października.
– Minęło ponad pół dekady odkąd miasto rozpoczęło tworzenie sieci lokalnych Centrów Aktywności Seniorów, czyli przestrzeni wspierających integrację osób starszych, oferujących zajęcia i aktywności przygotowane specjalnie dla seniorów. Dzisiaj sieć CAS-ów obejmuje wszystkie krakowskie dzielnice i skupia seniorów, którzy chcą uczyć się nowych rzeczy, dbać o kondycję psychiczną i fizyczną oraz działać na rzecz dobra wspólnego. Włączenie we wspólne działania ponad pięciu tysięcy starszych mieszkańców naszego miasta nie byłoby możliwe bez naszych poważnych partnerów, jakimi są organizacje pozarządowe, które w celach statutowych wpisały sobie, niezwykle ważne w obecnej sytuacji demograficznej zadanie, jakim jest praca z osobami starszymi – mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa podczas jubileuszowego spotkania.
Wycieczki i spotkania z kulturą
W ramach CAS-ów seniorzy biorą udział w wycieczkach oraz wyjściach do kin, muzeów, teatrów i innych instytucji kultury Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, niektóre prowadzą także sami seniorzy na zasadzie wolontariatu.
– Inicjatywa skierowana jest do osób w wieku 60+ zamieszkałych na terenie Krakowa, którzy chcą być aktywni, uczyć się nowych rzeczy, podnosić kondycję psychiczną i fizyczną oraz działać na rzecz dobra wspólnego. Oferta centrów jest bardzo szeroka. Obejmuje zajęcia rekreacyjne, gimnastyczne, artystyczne, językowe, informatyczne, wykłady, warsztaty i seminaria z zakresu wiedzy obywatelskiej, wydarzenia edukacyjne, kulturalne oraz promujące zdrowy tryb życia i profilaktykę. Co ważne, CAS-y działają nawet w okresie pandemicznych obostrzeń, organizując zajęcia on-line. W ten sposób umożliwiają seniorom integrację i dbają o ich rozwój. Najbardziej cieszy jednak fakt, że coraz więcej uczestników CAS-ów rozkochuje się we wspólnej działalności wolontaryjnej na rzecz różnych grup mieszkańców miasta. W ten sposób rozwija się obywatelski Kraków również wśród osób starszych – powiedziała Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.
Na funkcjonowanie CAS-ów i inne działania senioralne miasto przeznacza blisko 5 mln rocznie.
Szczegółowe informacje na temat oferty poszczególnych krakowskich Centrów Aktywności Seniorów, jak również adresy poszczególnych miejsc i dane kontaktowe można znaleźć tutaj.