Kaplica Zygmuntowska otwarta z okazji urodzin króla [ZDJĘCIA]

Katedra Zygmuntowska otwarta dla turystów do końca sierpnia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Kaplica Zygmuntowska przez cały sierpień będzie dostępna dla turystów. Otwarcie nastąpiło z okazji 500. rocznicy urodzin króla Zygmunta Augusta.

– Kaplica jest jednym z najwspanialszych dzieł architektury renesansowej w Europie. Na co dzień nie jest otwarta dla zwiedzających ze względów konserwatorskich. Teraz turyści mogą zobaczyć całe jej piękno. Będzie otwarta do końca sierpnia – mówi proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Kaplica jest otwarta dla turystów od minionej soboty – 1 sierpnia przypadała 500. rocznica urodzin króla Zygmunta Augusta. Będzie dostępna dla turystów do 31 sierpnia.

„Potęga dynastii Jagiellonów”

– Turyści bez trudu mogą rozpoznać kaplicę z zewnątrz. Jej dach na polecenie królowej Anny Jagiellonki został pozłocony w 1591 roku. W środku turyści mogą teraz z bliska zobaczyć nagrobki Zygmunta I Starego, jego syna Zygmunta II Augusta i jego siostry Anny oraz ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Pokazuje ona z jednej strony potęgę dynastii Jagiellonów, ale również świadczy o ich pobożności i przekonaniu, że Złoty Wiek trwa dzięki ludziom, którzy potrafią współpracować z Bogiem – opowiada ks. prałat Sochacki.

Kaplicę Zygmuntowską zaprojektował włoski architekt i rzeźbiarz Bertholomeo Berrecci. Król Zygmunt Stary ufundował ją po śmierci swojej pierwszej żony Barbary Zapolyi. Kaplica, która powstawała w latach 1517–1533, miała być rodowym mauzoleum Jagiellonów.

– Zachęcam również do zwiedzania podziemi katedry wawelskiej, w której znajdują się odnowione królewskie sarkofagi Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki. W przyszłym roku przypada również 500-lecie Dzwonu Zygmunt. Warto się do tego jubileuszu przygotować poprzez zwiedzanie – podsumowuje proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus