Katedra na Wawelu. Remont Wieży Zegarowej pochłonie ponad 7,5 mln zł

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pod koniec ubiegłego roku zakończył się remont kaplicy Jana Olbrachta, a także dawnej kaplicy św. Mikołaja w katedrze na Wawelu. Teraz przyszedł czas na Wieżę Zegarową. Prace wyniosą ponad 7,5 mln zł.

Konserwacja barokowego hełmu oraz drewnianej konstrukcji Wieży Zegarowej to jeden z projektów kluczowych Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa na lata 2022–2025. Celem jest zabezpieczenie wnętrza wieży przed przeciekami spowodowanymi nieszczelnościami hełmu.

Remont obejmie konserwację i naprawę pokrycia z blachy miedzianej wraz z figurami z miedzi i złoceniami.

Jak informuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, na całości powierzchni, która jest widoczna z zewnątrz, zostanie pozostawiona obecna blacha, pochodząca w części z XVIII wieku. Z kolei w miejscach niewidocznych z zewnątrz, możliwa jest wymiana na współczesną blachę patynowaną, jednak w wymiarze nie większym niż 20% ogółu pokrycia.

Konserwacji zostaną poddane wszystkie elementy drewnianej konstrukcji. Te uszkodzone będą wymienione na nowe lub sklejone żywicą. Rysy i pęknięcia ścian specjaliści zabezpieczą zaś iniekcjami.

Łączny koszt prac wyniesie ponad 7,5 mln zł, z czego 78%, czyli ponad 5,8 mln zł, sfinansuje Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Pozostałą część kwoty pokryje parafia katedralna.

Najwyższa na wzgórzu wawelskim

Budowę Wieży Zegarowej rozpoczęto w drugiej połowie XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Przerwano ją jednak na wysokości 16 metrów. 150 lat później kanonik Jan Salomonowicz podjął się dalszej realizacji. Nadbudowę dokończono ostatecznie w 1522 roku.

Zachowany do dzisiaj, pokrywający Wieżę Zegarową barokowy hełm został zaprojektowany przez czołowego krakowskiego architekta epoki Kacpra Bażankę i wykonany w 1715 roku. Umieszczone są w nim dwa dzwony zegarowe, wybijające godziny i kwadranse.

W narożach wieży znajdują się charakterystyczne, wykonane z blachy miedzianej posągi św. Kazimierza, św. Wacława, św. Stanisława i św. Wojciecha, podkreślające miejsce katedry w tradycji państwowej i królewskiej.