Kiedyś radny, dziś poseł. Kim jest Aleksander Miszalski i kto go popiera?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta poparł m.in. szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Wsparła go również branża beauty, a także Nowa Lewica.
Miszalski od 12 lat jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W 2016 roku został wybrany na przewodniczącego krakowskich struktur PO, natomiast rok później rozpoczął szefowanie małopolskiej Platformie. Polityczni oponenci wytykają mu, że w czasie wyborów samorządowych w 2018 roku był w komitecie prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Przekonują, że jeśli zastąpi go na tym stanowisku, będzie kontynuacją obecnej władzy w mieście.

Wśród niektórych krakowian można usłyszeć głosy, że Aleksander Miszalski nie jest im bliżej znany. Nie jest jednak tak, że w boju o fotel prezydenta Krakowa wziął się znikąd. Miszalski swoją działalność w krakowskim samorządzie rozpoczynał w Radzie Dzielnicy I Stare Miasto, do której został wybrany w 2010 r. Cztery lata później został radnym Krakowa. W 2018 r. wywalczył reelekcję.

Na swojej stronie internetowej polityk tak pisze o sobie: „Ponad 20 lat byłem współwłaścicielem kilku firm z branży turystycznej, działających na rynku polskim i międzynarodowym”. Przeciwnicy Miszalskiego wytykają mu, że prowadził hostele w Krakowie, a więc przyczynił się do turystyfikacji miasta. Poseł Koalicji Obywatelskiej przekonywał w rozmowie z nami, że przed podjęciem decyzji o kandydowaniu na prezydenta zdecydował o wyjściu z branży turystycznej, aby nie było żadnych podejrzeń, że komuś sprzyja.

Miszalski osiągnął sensacyjny wynik w pierwszej turze wyborów: 37 proc., deklasując lidera sondaży Łukasza Gibałę (27 proc.). Bez wątpienia pomogło mu w tym wsparcie Platformy Obywatelskiej. Podczas konwencji wyborczej w Krakowie pojawił się sam premier Donald Tusk. Miszalskiego poparł również rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Stanisław Mazur, który na ostatniej prostej kampanii zrezygnował z kandydowania na prezydenta. Posła KO wspiera też Nowa Lewica. Aleksander Miszalski otrzymał także mocne wsparcie ze strony branży beauty. Poparł go również szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. W drugiej turze na kandydata Koalicji Obywatelskiej ma zagłosować prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.